Немските птицевъди се жалват от източноевропейския внос

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
2 Минути

Производителите от птицевъдния сектор в Германия пробутват тезата, че има риск за хуманното отношение към животните, внесени от нашия регион

Немският сектор на птицевъдството рискува да загуби 30% от бизнеса си през следващите 5 години, ако вносът на евтини птици от Източна Европа продължи да залива пазара. Това обявяват от ръководството на Немската асоциация на птицевъдите (ZDG). Според тях евтините птици от източната част на Европа са наводнили германския пазар и излагат на риск стандартите за хуманно отношение към животните. Членовете на асоциацията недоволстват, че вносните птици се купуват масово от ресторанти и големи търговски вериги, съобщава списание Fleischwirtshaft.
Птицефермите в Германия постоянно инвестират в модернизацията и съответствието на производството със стандартите за хуманно отношение към животните. Нещо, което се прави обаче и в нашите стопанства постоянно. “С всеки килограм птиче месо, внесен от Източна Европа, нивото на хуманно отношение към животните в Германия намалява, както и печалбите на местните животновъди”, обявил президентът на ZDG Фридрих Ото Рипке. “Ако продължим по същия начин, ще загубим 30% от бизнеса през следващите пет години”, смята той.

Асоциацията моли правителството да осигури пълно възстановяване на допълнителните разходи за хуманно отношение към животните, както и разходите на производителите за задължително маркиране на произхода на птичето месо в гастрономията. Германските птицеферми заявяват, че само с подкрепата на властите ще могат да продължат да гарантират хуманното отношение към животните и стандартите за опазване на околната среда, като същевременно ще могат да се конкурират с вносните продукти.
Украйна се счита за един от производителите, които оказват силен натиск върху пазара на птиче месо в ЕС. Но има и растящ внос от други страни, като Полша, Румъния, Унгария и България, които значително увеличават производството на птиче месо в последно време.

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА