Немска търговска верига се отказа от продажбата на плодове и зеленчуци третирани с опасни пестициди

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Немската търговска верига Aldi Süd е първата голяма търговска верига в Европа, която забрани 8 опасни за пчелите пестициди от местното производство на плодове и зеленчуци, произвеждани за местния пазар. От 1-ви януари немската компания въведе изискване за доставчиците постепенно да изключат пестицидите, които са най-вредни за пчелите, включително някои от групата на неоникотиноидите, съобщават от „Грийнпийс“.

Екологичната организация настоява супермаркетите постепенно да спрат употребата на опасни пестициди в производството на плодове и зеленчуци и да подкрепят производителите в практикуването на екологично земеделие, което не вреди на околната среда.

„Aldi Süd показва, че токсичната зависимост от пестициди може да бъде прекратена и по този начин се превръща в пионер в сектора. Призоваваме другите европейски търговски вериги да последват примера” – коментира Кристиане Хъксдорф, координатор на кампанията за екологично земеделие в „Грийнпийс“- Германия.

Осемте химически пестицида, които Aldi Süd постепенно ще забрани са тиаметоксам (използван в отглеждането на марули и цикория, използвана за салата), хлорпирифос, клотианидин (използвани в производството на подправки, брюкселско зеле, зеле, карфиол и кейл), циперметрин (праз лук, зеле и бобови зеленчуци), делтаметрин (карфиол, чушки, патладжан, краставици, тиквички, грах, зеле, домати и марули), фипронил (разрешен за употреба само в извънредни случаи в картофени полета), имидаклоприд (ябълки, праскови, кайсии и марули) и сулфаксафлор.

Тестове на „Грийнпийс“ през 2015 г. показаха широкоразпространена употреба на пестициди на полето и в ябълкови градини в Европа, които накрая се озовават в храната ни. Спазване на минималните регулаторни изисквания не е достатъчно, тъй като взаимодействията между различни активни вещества в пестицидите не се вземат под внимание.

„Химическите пестициди са част от веригата от полето до чиниите ни“, казва Хъксдорф. „Супермаркетите са важна част от веригата на доставки и трябва да работят върху нехимичните решения на проблемите заедно с производителите. Решението на голям играч на пазара е знак и за нашите политици. Европейските политици трябва да действат сега и не само да направят частичната забрана на 3 неоникотиноида и фипронил пълна, а да увеличат обхвата ѝ така, че да покрива всички пестициди, които застрашават пчелите и другите опрашители.”

Повече от 100 000 потребители, градинари и фермери вече се присъединиха към платформата на „Грийнпийс“ www.obichamhranatasi.org и подкрепят екологичното земеделие.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА