Недостигът на питейна вода все повече респектира правителствата по света

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Над 70% от питейната вода на Земята се използват за земеделие и животновъдство. Европейският съюз е силно зависим от този ограничен природен ресурс, който изразходваме с бързи темпове. Статистиката показва, че 40% от питейната вода, използвана в европейското земеделие се внася от държави извън Съюза. Близо 11% от населението имат трудности с достъпа до питейна вода, недостиг има на 17% от територията на ЕС.

От 1980 г. насам Европа преживява все повече суши, особено в южните части. Заради глобалното затопляне и по-честите екстремни метеорологични условия Европейският съюз се нуждае от специфична политика за справяне с недостига на вода.

В търсене на добри примери и политики в тази област, ЕС проучва опитът на различни държави по света. Комисията по земеделие и селските райони поръча да бъде направен сравнителен анализ на политиките за развитие на земеделието в няколко държави в глобален мащаб. Целта е да бъдат възприети уроци, които да се използват за бъдещата Обща селскостопанска политика.

Разработването на нови растениевъдни техники за отглеждане на толерантни към суша земеделски култури е едно от предложенията за решение, които се чуха по време днешното заседание на комисията по земеделие и развитие на селските райони в Европейския парламент. „Лобитата в ЕС спряха не само отглеждането на генно модифицирани култури, но и коригирането на гени.“, отбеляза Симон Стърли, един от учените, които представиха изследването пред евродепутатите. Според нея ЕС трябва да възприеме нови техники в растениевъдството, за да отговори на предизвикателствата свързани с климатичните изменения.

Политиките на Япония и Австралия са анализирани от учените като добри примери, които могат да се приложат в ОСП. Двете страни имат сериозен проблем със засушаването и инвестират значителни средства в големи инфраструктурни проекти и напоителни системи. В азиатската страна те са финансирани съвместно от националните, местните власти и фермерите. Подпомагането не се дава на отделни малки фермери, а на организации на производителите. Близо 85% от средствата за земеделие на страната се изразходват за развитие и поддръжка на напоителната инфраструктура, както и за превенция от бедствия. Около 11% от бюджета отива за развитие на знанията и иновациите.

Реформата на пазара на вода и интервенциите на държавата да смекчи влиянието на лобитата са усилия, които могат да подпомогнат развитието на земеделието, което е зависимо от водата. Австралия вече предприема реформи на националния си пазар за вода. Правителството играе централна роля, като променя правилата във водния сектор и въвежда широки мерки за конкуренция, свързани с опазването на околната среда и използването на природните ресурси.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
ЕТИКЕТИ:
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама