Небивалата суша в Югозапада удари земеделците

Георги Узунов
Георги Узунов
4 Минути

Небивалата суша в Югозапада съсипа засадените есенни култури, едно зърно не е поникнало, оплакват се земеделците.

„Може да се каже, че тази есен не е имало валежи със стопанско значение. За сравнение през миналата година през септември са паднали 27 литра валежи на квадратен метър, а през тази година едва 0.2 л/кв. м., което си е почти нула”, каза пред БГНЕС Мариета Наумова, ръководител на хидрометеорологичната лаборатория в Благоевград.

За месец октомври миналата година са паднали 50 литра, а през настоящия едва 5 л на квадратен метър, което е крайно недостатъчно.

„Ситуацията с липсата на валежи е пагубна за земеделските производители, едно зърно до сега не е поникнало, никой не знае дали въобще това ще стане. Ако зимата е благосклонна към нас, напролет нещо може да се спаси”, каза Димитър Димитров. Той е един от крупните земеделци в Благоевград, засадил е близо 4500 дка есенници-пшеница, рапица и ечемик, главно в радомирското поле. Димитър Димитров е на 65 години, но такава суша не помни. „Сега и да паднат валежи, ако температурите се понижат – пак нищо няма до поникне. Надявам се зимата да е мека, иначе загиваме”, казва Димитров. Той припомни, че миналата година влагата съсипа посевите, тъй като три месеца буквално били „под вода”, което унищожило 30-40 на сто от засятото. Тази година пък сушата за производителите е пълна катастрофа.

Валеж дори и до 10 литра на квадратен метър не решава въпроса, тъй като еднометровият слой на почвата е сух, като изорем на 30-сантиметрова дълбочина е сухо като барут, за да тръгнат посевите са необходими 30-40 литра дъжд”, обясни Димитров. Според него оранта в момента е невъзможна дори и с удълбочители, които се поставят на тракторите, други колеги пробвали, но си съсипали си техниката, плуг в почвата не може да влезе, така работата на полето е спряна. „От 20 юли насам не е имало дъжд, и да е имало някъде валежи в малки количества, то водата още с падането си се изпарява, камо ли да има влага за покълване на зърното. А дали ще се съсипе напълно реколтата зависи от това каква ще бъде зимата. Ако е мека – има някаква надежда”, подчерта земеделският производител. По-малките земеделски производители, отглеждащи до 50 дка есенници тази година въобще не са си правили труда да сеят, тъй като оранта заради сушата е невъзможна.

„През втората половина на ноември се прогнозират валежи и подобрение условията за протичане началните фази от вегетацията на зимните култури. През този период развитието на културите ще се осъществява при средноденонощни температури близки до климатичните норми. В края на ноември при пшеницата и ечемика ще преобладава фаза „трети лист”.

В част от Дунавската равнина, при малка част от засетите в агротехнически срок зимни житни култури, които през октомври поникнаха и формираха 1-2 лист, ще се наблюдава фаза „братене”. Фаза „поникване” ще протича при по-късно засетите ноемврийски посеви. При рапицата ще се наблюдава листообразуване. Малка част от посевите, засети в началото на есента, до края на ноември ще стъпят в началото на фаза розетка/5-6 лист/ През месеца прогнозираните отрицателни минимални температури – до минус 7 градуса, са над критичните за встъпилите във фаза поникване житни култури”. Това гласи прогнозата на Дукена Живкова, агрометеоролог в НИМХ.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама