„Сушата през летните месеци не е нещо ексклузивно за страната ни. Това явление се наблюдава на нашите ширини периодично през около три години и настоящата година не е прецедент. Поради това не мога да кажа, че проблемите с липсата на вода в язовирите се дължат на недостатъчно валежи, а по- скоро на лошото управление на водните ресурси“, заяви климатологът проф. Георги Рачев в интервю за Агрозона.
България е единствената страна в ЕС, в която има частичен и постоянен режим на водата
„Повечето от язовирите в страната се намират в перфектно състояние и имат достатъчно вода в тях. В някои градове, при продължителното засушаване, има вероятност за въвеждането на частичен режим на водата. Такъв е случаят и с язовир „Камчия”, от който се водоснабдяват двата големи морски града Варна и Бургас. Този язовир е много празен в момента и няма как да бъде по друг начин, когато се източва, когато се краде вода. “Камчия“ пострада от факта, че беше използван за напояване и за промишлени нужди, при положение, че това нещо не трябваше да се прави при сравнително ниското ниво на вода, което се наблюдава тази година.“, заяви професорът.
80% по- малко валежи в Източна България
Недоброто управление на водата доведе до този дефицит на вода в някои язовири. 80% са по-малко валежите през пролетно-летния сезон в Източна България, на някои места валежите покриват едва 70% от нормите за сезона, но това не е основание за намаляване този обем. Ако той беше съхраняван правилно и беше запазван за следващите периоди, нямаше да има проблем с водата в момента.
Валежите, които очакваме през есента, ще бъдат в рамките на нормалното, а за Източна България и по-малко от нормалните валежи.