Най-големите собственици на земя в Украйна: Три американски компании притежават 28% от площите

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

На 1 юли 2021 г. в Украйна влезе в сила нов закон за земята, който премахна мораториума върху покупко-продажбата на земя, като тази реформа беше поискана от Международния валутен фонд (МВФ) в замяна на нов пакет от финансова помощ. Оттогава почти една трета от украинската земеделска земя е купена от американците, но преди това Китай също получи на концесия значителна площ от нивите във воюващата в момента страна.

Почти 55% от общата площ на Украйна е обработваема земя и голяма част от нея е много плодородна и върху нея се развива огромна селскостопанска стойност. Дълго време обаче беше възможно само концесионирането, тъй като украинското правителство прие мораториум върху продажбата и покупката на земя още през 2001 г., който след това беше удължаван десет пъти. Земеделските стопани, които разполагат само с малки площи земя, чието отглеждане не е рентабилно, предпочитат да отдават земята под аренда. По този начин малките имоти попаднаха под влиянието на големи земеделски компании, които използват земята срещу минимални суми.

1 юли 2021 г. обаче донесе голяма промяна, когато под натиска на Международния валутен фонд (МВФ) мораториумът е вдигнат и по този начин отново се появи възможността за покупка и продажба на земя. Освен това украинското правителство разреши на икономически субекти извън Украйна да купуват земеделска земя. Цените скочиха от 2500 до 10 000 долара на хектар, което все още е много добра стойност, като се има предвид високото плодородие на земята.

Миналата година три международни консорциума с американски капитал станаха най-големите купувачи на земя в Украйна. Според Australian National Review три мултинационални компании са закупили общо 17 милиона хектара земеделска земя, което представлява 28% от обработваемата земя във воюващата страна. Трите гиганта са Cargill, DuPont и Monsanto.

Компаниите от САЩ не са първите, които проявяват интерес към украинските земеделски земи.

Според предишна статия на журналисти от The Wall Street Journal през 2013 г. Китай подписа договор за концесия за половин век за 9% от най-плодородната земеделска земя в Украйна, т.е. 5% от общата площ на страната.

Ролята на украинските земеделски земи е решаваща от глобална гледна точка, тъй като Украйна е един от най-важните износители на селскостопански продукти – 16% от световното количество царевица и 12% от пшеницата идва от там, според agrarszektor.hu.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА