НАТ 2010: Тютюнопроизводството пред гибел, ако остане без финансово подпомагане

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Национална схема за подпомагане в сектор тютюн и след 2020 г. искат производители

Тютюнопроизводителите ще настояват националната подкрепа за производство на тютюн да остане и след 2020 г. Това каза за „Агрозона“ Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите – 2010  (НАТ-2010). 2020 г. е последната, в която производителите на тютюн ще могат да кандидатстват по схемата „Преходна национална помощ за тютюн“ (ПНП) и да получат за последен път средства от нея през 2021 г.

„По време на проведения вчера Консултативен съвет по тютюна не стана ясно какво ще се случи нататък и с какви финансови инструменти ще разполага сектор „Тютюн“. Разбрахме, че секторът трябва сам да свърши работата си, а именно с подкрепата на аграрното ни министерство. Чрез международни контакти на браншовите организации, а именно чрез европейски организации като ELTI, в които членува и НАТ-2010 заедно с организации от 10 държави в ЕС, искаме да направим така, че Европейската комисия и Европейския парламент да нотифицират схемата ПНП.“, обясни Цветан Филев и допълни, че подкрепата на МЗХГ ще означава, че България е инициатор, заедно с 6 други държави-членки на ЕС, да продължи прилагането на ПНП и след 2020 г. Това не касае само сектор тютюн, а и останалите държави, които прилагат ПНП като национален финансов инструмент, уточни председателят на НАТ-2010.

„Идеята като цяло е да се даде възможност на страните-членки на ЕС и през следващия програмен период да продължават да прилагат тази схема на подпомагане. В тази връзка ни предстои много работа през февруари и март, включително срещи с евродепутати на големи страни производителки на тютюн като Полша, Италия, Испания, Гърция, Франция и други, за да намерим повече съмишленици в тяхно лице. Стоя зад думите си за това, че сектор „Тютюн“ е обречен на гибел, ако остане без финансови инструменти и само на издръжката на продажната цена на тютюневата суровина. По този начин остава конкурентоспособен на останалите големи производители на Балканите извън ЕС – Македония и Турция.“, каза още Цветан Филев.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА