Националният съюз на земеделските кооперации в България се противопоставя на въвеждането на нивомери

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Националният съюз на земеделските кооперации в България решително се противопоставя на публикуваните в бр.49 на Държавен вестник от 30 юни 2015 г. изменения и допълнения в Наредба Н-18 от 2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства.

Ето какво се казва в официалното становище на Съюза:

Тези промени не просто будят недоумения – те отприщват буря от недоволства и възмущения. С допълненията в чл.3 на наредбата земеделските стопани се задължават при зареждане на собствената си земеделска техника от собствени бензинови колонки с течни горива да регистрират и отчитат зареждането чрез монтирани от тях нивомерни системи и електронни устройства с фискална памет. НСЗКБ е твърдо против тези промени, чрез които се тероризират земеделските стопани, защото:

1. Промените се налагат силово, репресивно и тихомълком – без да се чува без гласът на неправителствените организации от аграрния сектор.

2. Те не изискват само касов апарат, а сериозни инвестиции за подземни резервоари, нивомерни системи, компютри, помещения за апаратура, нови работни места и ежегодни разходи за работна заплата на обслужващите ги специалисти. Разходи, непосилни за немалка част от земеделските стопани.

3. Но най-смущаваща е липсата на убедителни аргументи, на сериозни мотиви за такива изменения. Твърди се, че целта е да се създаде механизъм за проследяване и установяване на съответствие между документално получените по документи количества, наличното към момента и фактически изразходваното гориво. Логично е, ако ставаше въпрос за продажба, за извършване на сделки. Но земеделските стапяне не търгуват с гориво, а го купуват, при това с платен акциз, за да зареждат собствените си трактори и комбайни и да произвеждат селскостопанска пордукция.

4. Има и неофициално обяснение – че това е начин да се противодейства на контрабандата. Нека да сме наясно: НСЗКБ също е твърд и последователен привърженик на ефективната борба с контрабандата. Но тази борба е по силите на държавата, която разполага за това с голям специализиран апарат – митници, МВР, прокуратура, НАП, съд и т.н. Необяснимо е защо неспособността на държавните органи да се справят с контрабандната търговия трябва да се стоварва като тежко финансово бреме върху земеделските производители, без от това да има ефект за фиска. А след като репресивните мерки се насочват срещу земеделските труженици, излиза, че контрабандистите се търсят сред тях.

5. У земеделските кооперации, както и у всички земеделски производители все повече се задълбочава съмнението и се засилва убедеността, че промените са лобистки, че те обслужват фирмите доставчици на нивомерни и електронни устройства с фискална памет. А може би се разчита и на тяхната щедрост – към някои личности и към някои партийни каси?! Като се противопоставяме категорично на допълненията на Наредба № Н-18, изразяваме готовността на нашите структури за решителни протестни действия, за които вече имаме и принципна договореност с Националната асоциация на зърнопроизводителите.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА