КНСБ предлага да се обособят зелени товарни железопътни коридори
Националният съвет за тристранно сътрудничество заседава онлайн днес. Ще бъдат обсъдени направени от бизнеса и синдикатите предложения за приемане на допълнителен пакет от икономически мерки, предава БНР. В дневния ред са включени и промени в правителственото постановление, добило популярност като схемата “60 на 40”, както и актуализиране на добавката за нощен труд.
Синдикатите ще настояват за това, самоосигуряващите се, които са и работодатели, да могат да се възползват от мярката 60/40 по отношение на работниците си. Сред предложенията е, самоосигуряващите се на минималния осигурителен доход – до 610 лв., включително земеделски и тютюнопроизводители, да имат право да получат за времето на извънредното положение по 60 % от съответния за тях и деклариран минимален осигурителен доход.
Предвидено е искане за увеличаване на минималното дневно обезщетение за безработица от сегашните 9 на 17 лева. Президентът на КНСБ Пламен Димитров е категоричен, че сегашният размер е извън закона: „Законът казва, че обезщетението трябва да е 60% върху дохода, върху който човекът се е осигурявал. Сега в момента тези 9 лева на ден, които получават хората с минимално обезщетение, нямат връзка с никаква минимална заплата, с никакъв минимален доход.“
От КТ „Подкрепа“ настояват на всяко домакинство да бъде гарантиран минимален размер средства, с които да може да се изхранва по време на наложените ограничения, както и да има зелени товарни железопътни коридори.
Сред предложенията на Асоциацията на индустриалния капитал в България са прекратяване на задължението за заплащане на такса „битови отпадъци“ и данък „сгради“ за затворени обекти и предприятия за периода, за който са прекратили дейността си. Както и извънредна еднократна компенсация от 1000 лв. за самонаети. Според бизнеса и синдикатите още отсега трябва да се мисли и планира как ще бъдат подпомогнати предприятията, за да излязат по-бързо от кризата.