Националната среща на земеделските производители в България трябва да стане практика във всички европейски държави. Това каза по време на шестото издание на срещата Чеслав Адам Шекерски, председател на Комисията по земеделие и развитие на селските райони към Европейския парламент. По думите му чрез подобни събития се упражнява натиск върху министрите и депутатите, а освен това се създава по-добра атмосфера за реформите на бюджета през 2020 г.
Основен акцент в речта на Шекерски бе бъдещата ОСП. „Аз мисля,че усещам спецификата на вашето земеделско производство, защото си спомням миналото, и по-скоро социалистическите времена. Сега, България има изключително важна функция в рамките на председателството на ЕС“, коментира Шекерски.
Относно бъдещи промени в ОСП той допълни, че се сменят условията, обстоятелствата и има необходимост от тях. „Когато погледнем в миналото ние знаем, че общата политика е създала много добри неща и за потребителите, и за производителите. От тази политика не се възползват само фермерите, а и потребителите, получавайки безопасност на храните и достъпност на пазара. Ние знаем какво означава липсата на храна, спомням си тези времена в Полша“. ОСП е политика от полза за обществото и тя става все повече зависима от пазара. Той обаче не може напълно да реши всички проблеми, защото селското стопанство има своя специфика. “Последните години показаха, че пазарът не може да регулира само финансовия сектор. и затова са необходими коригиращи елементи и пазарни механизми”.
Спецификата на селското стопанство е свързано и с ниската рентабилност и високите разходи, допълни Шекерски. Все по-голяма е и зависимостта на селското стопанство в ЕС от външните условия, като търговския обмен с 3 страни. “Глобализацията в общия световен пазар изисква регулации. Поискахме от ЕК да се изготви комулиран синтез на споразуменията, които имат влияние върху европейското земеделие”, заключи председателят на Комисията по земеделие и развитие на селските райони към Европейския парламент.