Настояваме да се опростят критериите за екологичните площи

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

България ще потвърди, че хармонизирането и опростяването на критериите за екологично насочени площи ще има положителни последици за администрациите и земеделските стопани. Това е позицията на страната, която ще бъде изразена на предстоящото на 18 юли в Брюксел заседание на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство, реши правителственият Съвет по европейските въпроси.

По време на срещата се очаква ЕК да информира за резултатите от направения преглед на разпоредбите за екологизиране след първата година на прилагането им и ще очертае следващите стъпки за опростяване на изискванията за озеленяване.

На заседанието ще бъде представена и актуална информация и по отношение на международната търговия със селскостопански продукти, след което министрите ще обменят мнения. Словашкото председателство ще представи своите приоритети в областта на земеделието и рибарството.

Комисията също така ще представи актуална информация за ситуацията на пазара, по-специално по отношение на секторите на млякото и млечните продукти, свинското месо и плодовете и зеленчуците, както и да представи нов пакет от мерки за подпомагане.

hogang
Фил Хоган

“Ние всички трябва да поемем отговорността за продължаващото увеличение в производството на мляко в ЕС, което просто не е устойчиво решение при сегашните условия на пазара”, каза по-рано еврокомисарят по земеделие Фил Хоган. На този етап е трудно да се направи пълна оценка на мерките, които Комисията предприе в помощ на животновъдния сектор, при положение, че данните, които страните членки са подали към Европейската комисия към края на май представляват 60% или 251 млн. евро от целенасочената подкрепа за млечния сектор, която възлиза на 500 млн. евро и бе отпусната през септември 2015 г., каза още той. По-голямата част от помощта или 222 млн. евро са били инвестирани в млечния сектор, а свиневъдите и говедовъдите са получили съответно 24 млн. евро и 4,6 млн. евро.

Еврокомисарят призова държавите, на които предстои да похарчат пари или да докладват на Европейската комисия изразходваните средства, да направят това възможно най-бързо. Това ще позволи на Комисията да определи начините, по които да се помогне на фермерите. По думите му 100% от бюджета ще бъде изразходван до края на определения за това срок.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама