Дневната норма за отстрел за гургулица се намалява от 8 на 3 броя. Това предвижда проект на Постановление на Министерския съвет за изменение и допълнение на Правилника за прилагане на Закона за лова и опазване на дивеча, който публикуван за обществено обсъждане в срок до 23 юли включително.
Причините, които налагат приемането на акта са свързани с поетите ангажименти от Министерството на земеделието и храните пред Експертната група по Директивата за птиците и Директивата за хабитатите (NADEG) в Брюксел, която разработва Международния план за действие за защита на гургулицата (Streptopelia turtur) – 2018 – 2028 г. с цел защита на вида.
Мотиви
С предложените промени ще се намали ловния натиск върху популацията на гургулица, без съществено да се засегнат интересите на ловците. Целта е тя да остане стабилна, отчитайки и странични фактори като химизацията на земеделското стопанство и нарушаването на местообитанията.
С цел подобряване на състоянието на вида през 2021 г. беше направена първата промяна в Правилника за прилагане на Закона за лова и опазване на дивеча (ППЗЛОД). Тогава ловните излети на гургулица бяха намалени от 2 на 1 ден. Освен това беше редуцирана дневната квота на ловец, включително и по линия на организирания ловен туризъм. Поради тази промяна ползването бе редуцирано в рамките на 50 %, съобразно изискванията на комисията.
Прилагат се и различни мерки за опазване на местообитанията и подобряване на хранителната база на този вид дивеч.
Независимо от положените усилия, научните данни, които представя Европейската комисия показват тенденция за намаляване на вида. В тази връзка комисията предложи техническа препоръка към държавите членки, по този прелетен път да наложат мораториум върху ползването на вида за ловен сезон 2024 г. или да намалят ползването до 4 %, което се счита, че не оказва негативно влияние на популацията.
Мораториум за ползването на гургулица е наложен върху Западния прелетен път за последните две години.
Снимка: ЛДР “Гларус”