Над 2500 украински компании могат да изнася зърно в ЕС

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Нарушителите на правилата ще бъдат наказвани като 6 месеца бъдат изключвани от списъка за лицензии

Нови правила за износ на селскостопански продукти за някои страни от Европейския съюз влязоха в сила в Украйна от 1 февруари 2024 г., според които износителите ще бъдат лишени от правото на проверка, ако бъдат нарушени. Това съобщи първият заместник-министър на аграрната политика и храните Тарас Висоцки.

Той напомни, че от 10 ноември 2023 г. в Украйна бе въведена актуализирана процедура за износ на зърно, маслодайни култури и продукти от тяхната преработка, за да се гарантира, че износът се извършва по прозрачен начин от проверени компании. Висоцки уточни, че присъствието в списъка на проверените износители дава възможност за износ на зърнени и маслодайни култури и продукти от тяхната преработка без допълнителни процедури и без получаване на лиценз.

„Ако предприятието не е в списъка на сертифицираните, тогава то трябва да подаде отделен пакет документи за получаване на лиценз и да премине през още по-подробна процедура на проучване, анализ и потвърждаване на почтеността и правото на износ“, казаха заместник министъра.

Така Украйна се договаря с Полша, Словакия, Унгария, Румъния и България за лицензиране на износа на пшеница, царевица, рапица и слънчоглед.

„Ако компанията иска да изнася там и една от тези пет държави потвърди, че има нужда и желание да внесе този продукт, тогава се издава лиценз за конкретна партида“, каза Висоцки, отбелязвайки, че документът се издава едва след като вносителят го потвърждава. Ако страните не потвърдят готовността си да приемат партида украинско зърно, тогава то може да мине през съответните страни изключително транзитно.

По думите му при нарушаване на правилата за износ на пшеница, царевица, рапица и слънчоглед за Полша, Словакия, Унгария, Румъния и България компанията ще бъде изключена от списъка на проверените износители и може да кандидатства за включване в списъка едва след 6 месеца. До този момент предприятието ще трябва да подготви пакет от документи за всяка партида, да получи лиценз и да потвърди нейната цялост.

Висоцки съобщи, че тази разпоредба е влязла в сила от 1 февруари и призова износителите да не нарушават правилата, които са полезни за всички участници на пазара.

Освен това той уточни, че от 10 ноември около 2500 субекта на стопанска дейност, които са преминали проверката и имат право да изнасят без ограничения, са добавени към списъка на верифицираните износители на земеделска продукция на Министерството на аграрната политика.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама