МЗХ публикува проект на Наредбата за фитосанитарен контрол

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Проектът за Наредбата за фитосанитарен контрол е публикуван на интернет страницата на Министерство на земеделието и храните. Документът предвижда въвеждането на растителен паспорт при транспортиране на растителна земеделска продукция и семена за посев.

Растителният паспорт ще служи като официален етикет и може да бъде придружен от документ, който обикновено има търговски характер. Върху официалния етикет ще има следните означения ЕС РАСТИТЕЛЕН ПАСПОРТ/EU PLANT PASSPORT; БЪЛГАРИЯ/BG; БАБХ/BFSA; регистрационен номер; номер на серия или на отделна партида; ботаническо наименование; количество; отличителен белег “ЗЗ/ZP” (защитена зона), както и името или кода на зоните, за които продуктът е разрешен – при необходимост; отличителен белег “ЗП/RP” (заменен паспорт) в случай на смяна на растителния паспорт, както и код на производителя или на първоначално регистрирания вносител – при необходимост; името на страната производител или на страната износител – при необходимост за продукти от внос.

Вместо растителен паспорт, може да се използва опростен етикет за следните растения, растителни продукти и други обекти:

1. клубени от Solanum tuberosum L., предназначени за засаждане, включително и за клубените от внос, както и за предназначените за засаждане или движение в защитени зони – съгласно изискванията за опростен етикет на Наредба 16 от 2008 г. за търговия и посевен материал от картофи.

2. семена от Helianthus annuus L. – съгласно изискванията за опростен етикет за производство и търговия на семена от маслодайни и влакнодайни култури.

3. семена от Lycopersicon lycopersicum (L) Karsten ex Farw. и Phaseolus L.- съгласно изискванията за опростен етикет за производство и търговия на семена от зеленчукови култури.

4. семена от Medicago sativa L., съгласно изискванията за опростен етикет, посочени в Наредба № 59 от 2003 г. за производство и търговия на посевен материал от фуражни култури.

Опростеният етикет съдържа само “ЕС РАСТИТЕЛЕН ПАСПОРТ/ЕU PLANT PASSPORT”.

Наблюденията за признаване на защитена зона ще се извършват от фитосанитарните инспектори, които проверяват земеделските култури и околната среда на съответната зона в съответствие с биологията на търсените вредители. Наблюденията ще се извършват върху представителен брой растения или растителни продукти.

Новата наредба ще влезе в сила след обсъждане и съгласуване с няколко министерства и браншовите организации в земеделието.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама