МЗХ и синдикатите обсъждат нови колективни трудови договори за работещите в сектор „Гори“

Мариана Климентиева
Мариана Климентиева
3 Минути

По време на срещата зам.-министър Маринов отбеляза, че състоянието на горите и горските територии в България се подобряват с всяка изминала година

Министерство на земеделието и храните (МЗХ) и синдикатите обсъждат параметрите на нови колективни трудови договори за работещите в сектор „Гори“ за 2024-2025 г. Това заяви зам.-министърът на земеделието, храните и горите д-р инж. Мирослав Маринов по време на Кръгла маса и обучение на тема: „Заедно за по-добър контрол по хранителната верига и стопанисване на нашите гори в контекста на задълбочаващите се климатични промени и за гарантиране на продоволствена сигурност“. Това съобщиха от пресцентъра на Министерство на земеделието и храните.

Срещата е организирана от Националната федерация “Земеделие и горско стопанство” на КТ „Подкрепа“ и се проведе в конферентната зала на Парк хотел „Москва“ в София.

Зам.-министър Маринов посочи, че екипът на МЗХ работи в постоянна комуникация със синдикатите.

“Винаги търсим най-добрите решения, за да бъдем полезни на горските служители, а чрез тях и на българската гора”, каза още той. В проекта на новите договори ще бъдат конкретизирани параметри, свързани с работната заплата, социалните мероприятия, доплащанията, съгласно българското законодателство, както и допълнителният платен годишен отпуск за работещите в горския сектор.

По време на срещата заместник-министър Маринов отбеляза, че състоянието на горите и горските територии в България се подобряват с всяка изминала година и данните категорично показват това. „Съгласно Годишния отчетен доклад на Изпълнителната агенция по горите за 2023 г.,  в последните години лесовъдските показатели достигат устойчиви нива, които благоприятстват нормалното развитие на горските екосистеми и видовете в тях.

Над 1/3 от територията на страната ни е заета от горскодървесна растителност, което ни нарежда на челните места в Европа по лесистост и биоразнообразие. Страната ни е сред водещите по наличие на естествени местообитания, част от Европейската мрежа Натура 2000“, допълни още инж. Маринов.

Той изтъкна, че само с координирани общи усилия между администрацията, работещите в сектор „Гори“ и браншовите организации, може да се създаде рамка за успешно управление. В събитието участие взеха и заместник-министърът на земеделието и храните доц. Деян Стратев и изпълнителният директор на ИАГ инж. Стоян Тошев.

Мариана Климентиева е магистър по „Журналистика“ в Софийски университет "Климент Охридски". Кариерата ѝ започва през 2004 г. Работила е за водещи печатни и онлайн издания, сред които в."Телеграф", в."Монитор", stolica.bg, economic.bg. Специализира в ресори като земеделие, икономика и актуални новини, като се стреми винаги да поднася задълбочена и обективна информация. В Аgrozona приоритет са й теми, свързани със съвременните тенденции в земеделието, устойчиво развитие, иновации в аграрните технологии и европейски политики за селските райони.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама