Отглеждането на ларви на насекоми не е най-традиционната дейност, но през последното десетилетие интересът към него нараства и все повече биотехнологични компании се включват в тази дейност. В световен мащаб силно зависимите от вноса на фуражна соя държави като Франция, САЩ или Малайзия обръщат голямо внимание на възможностите за извличане на протеини от насекомите, но се оказва, че и България има интерес към този бизнес сегмент.
Базираната в София биотехнологична компания Nasekomo разработва технология за отглеждане на черни мухи (латинско наименование Hermetia illucens), която ще позволи индустриалното производство на протеинови добавки за фуражи – брашно и олио. Обвивката на насекомите пък е много богата на хитин, който е полезен за почвата и поради това е ценна съставка в биоторовете.
Технология за индустрията
Компанията е в процес на сертифициране на олио и биотор. „Регулацията не е най-голямата спънка. Нашата компания вече има необходимите сертификати за продажба на протеини. По-голямата трудност е да се създаде технология за индустриално производство“, обясни за „Агрозона“ Яна Балникова, мениджър „Проекти и бизнес развитие“ в Nasekomo. Компанията си партнира с френската Groupe Grimaud в разработването на процеси за развъждане на мухи.
Към момента Nasekomo произвежда основно хипоалергенни храни за домашни любимци, както и биоторове. Цялата продукция от завода в Елин Пелин се изнася за Европа, където търсенето все още е по-голямо от предлагането, въпреки че на Стария континент действат няколко компании, специализирани в производството на протеин за фуражи (виж карето). Европейският съюз е на път да одобри употребата на протеинови брашна и олио от насекоми във фуражите за домашни птици и прасета, но кризата с коронавируса осуети тези инициативи. В България производството на фуражи и фуражни добавки от насекоми е регулирано нормативно на местно ниво от националните администрации.
Без опит, но с голямо желание
„Имахме срещи с представители на Българска агенция за безопасност на храните, много добре работим с тях“, разказва Яна Балникова. „Още на първата ни среща те бяха запознати с индустрията, защо тя е добра и трябва да се поддържа. Бяха и продължават да бъдат много полезни за нас, когато преминаваме през процеса на сертифициране. Ние нямаме опит като животновъди, а те бяха много търпеливи към нас.“
Продуктите от черна муха като цяло повишават качеството на храната на животните, оттам и на хранителните продукти за хората, казва Яна Балникова. „Нашата технология за отглеждане на насекоми е роботизирана, модулна и вертикална, заема малко земя. Позволява бързо разрастване на производството и капацитета. Само през последната година успяхме да увеличим капацитета си над 25 пъти, внедрявайки тази технология. Планираме разрастване и в бъдещите години, като до 2023 г. планираме да сме построили първия си индустриален завод. Има страшно голям капацитет за растеж, необходима ни е само технологията“, посочва Яна Балникова.
Източници на финансиране
Младата дама е част от 30-членния екип на компанията. Основателите Оля и Ксавие Марсенак, които от дълги години живеят и имат семейство в България, си партнират с биолога Марк Болар, който пък е в основата на научната работа. При основаването на фирмата преди три години в нея са вложени 1 млн. евро, а през 2020 г. тя успя да затвори първия си голям кръг на финансиране в размер на 4 млн. евро от фондовете Morningside Hill, NV3 и NEVEQ. Над половината от новите средства ще бъдат вложени в регистрираната в Нидерландия компания-майка Nasekomo BV.
Плановете на българската компания включват разработването на технология за автоматизиране на процесите и увеличаване на производствения капацитет. След това се очаква технологията да бъде патентована и продавана на други фирми. Предвидено е да бъдат изградени малки заводи в близост до производители на отпадъци от растителен произход, особено бирени фабрики, за да се спестят разходи за транспорт. Тогава компанията ще се нуждае от сътрудничеството с агроиндустриите, които имат органични вторични продукти от производството си. Според европейските изисквания, важно е суровината да е органичен продукт, който не е достигнал до човешка консумация, и в който няма животински съставки.
Муха войник
Потенциалните приложения на черната муха войник са няколко. За козметичната индустрия особено ценно е веществото хитин, което се намира в черупката на насекомото. В производството на биогорива пък се използват ларвите. Забележителен при Hermetia illucens е фактът, че тя е сред най-ефективните животни при усвояването на растителни отпадъци – ларвите се хранят с тези отпадъци и ги превръщат в протеини, без да бъдат замърсители на околната среда и разпространители на болести. Така се произвеждат 47 пъти по-малко емисии въглероден диоксид в сравнение с количеството, отделяно при компостирането.
Още за отглеждането на насекоми може да прочетете в 108 брой на списание Агрозона.