Ловят мрени на р. Струма и паламуд по Черноморието- вижте още къде и каква слука имат БГ рибарите сега

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

 

В разгара на лятото, риболовът в страната като че ли е в застой. Времето за отпуски и почивки е такова и за рибите. Горещините през деня карат рибите да се крият по сенчестите места и да не мислят толкова за набавянето на храна. Успешни са обаче по- ранните часове на деня, както и моментите малко преди или след смрачаване. Трофейните шараните по язовирите не са често срещани в момента, по Черноморието обаче се радват на добър улов от паламуд и сафрид. Още подробности споделя запаления риболовец Младен Добрев от НЛРС-СЛРБ.

Рибарите по Северното Черноморие вече се хвалят с улов на циганка. Това са първите малки паламуди от по стотина грама, които се ловят на чепарета. Тази риба расте изключително бързо, понеже е изявен хищник и започва да се храни усилено. През есента па­ламудът нараства и става по 700-800 г, даже някои екземпляри достигат кило. Сафридът също го има, при влизане с лодка за ден може да се натрупа улов от 2-3 докъм 10 кг – на чепаре. Рибарските корабчета във Варненско ловят барбуна.

На язовирите…

На язовир „Голем беглик“ основната риба е костурът и по въпроса няма две мнения. Бивакуващите по достъпните брего­ве курортисти се забавляват с риболов на плувка, но чудеса в улова няма. Все пак с подходяща жива стръв могат да се условят прилични като големина бодливци. С адекватно захранване и стръв от  бели червеи може да се съберат и бабушки. Пъстърви също има, но са редки и през лятото почти не се ловят.

Тук-там рибарите на язовир Копринка се хвалят с изваден шаран от порядъка на 2-3 кг, но трофеи засега няма. Каракудата и платиката, които бяха постоянното присъствие в началото на сезона сега, вероятно заради горещините, се отдръпват. Рибите кълват поляризирано, с акценти в сутрешни и вечерни часове. През деня е време за отдих. Нивото на язовира трайно спада, но за лятото това не е изненада.

За практикуващите дънен риболов, каракудата е основен улов на язовир Бели Лом. Шараните и амурите са дефицитна стока. На риба, Agrozona.bgплувка се ловят бабушки и костури с не много големи размери. Посетителите на язовира по- скоро наблягат на приятната почивка, отколкото на ползотворния риболов. В плитчините се наблюдава цъфтеж на нисши водорасли, което придава характерен зеленикав цвят на водата.

В реките…

След като скобарът спря да кълве на река Струма, сега се ловят мрени и не­големи кефали. Такава е картината дори на най-популярния и посещаван от рибари скобарски вир при благоевградското село Бело поле. Мряната е основен улов и в Кюстендилско. По ба­ражите и по забавени вирове надолу в посока Симитли ловят каракуди от средна големина. Но все пак може да се каже, че риболовът по Струма е в известен застой.

защитена местност, защитени територии, Agrozona.bgНаблюдава се мряна във водите на река Тополница, но е почти невъзможно да бъде уловена с въдица. По-достъпен е кефалът, но и той е плашлив и изисква по-специален подход. Традиционно силни резултати се постигат с мухарка или на булдо с изкуствени мухи. Така може да се закачи и някоя американска пъстърва, които се подвизават в реката на територията на Пазарджишка област.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА