Може да има удължаване на срока за работа по Закона за земята

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
2 Минути

Може да има удължаване на срока за работа по Закона за земята. Това става ясно от думите на земеделския министър Румен Порожанов вчера по време на блиц-контрола в Комисията по земеделие и храни в Парламента. Информация за заседанието публикува в социалните мрежи председателят на комисията Десислава Танева. “В момента се анализират всички становища, свързани със Закона за поземлените отношения и собствеността. Предстоят и още разговори с големите асоциации”, казва още министърът. Той е обяснил, че са получени много становища и Законът за земята е надграден след първоначалния вариант. „Може би някои регулации, които са заложени на експертно ниво са подразнили повече бранша. В момента анализираме всички становища. Има различни интереси, свързани със собственици на земеделски земи, на ползватели и на арендатори. Много е труден балансът в цялото това отношение. Може да поискаме удължаване на срока за работа по този закон“, заявил още Порожанов.

Наредбата за обвързано производство е качена за обществено обсъждане на страницата на МЗХГ, за да може да бъде приета до края на месец февруари. Това е казал още Порожанов по време на блиц-контрола. За първи път схемите за обвързаното подпомагане при зеленчуци се разделят с отделни бюджети, промени има и в изискването за броя на животните при предстоящото подпомагане. Зеленчуците са разделени на три групи по сходство на себестойността, като целта е ставките да покриват еднакъв относителен дял на тези култури. За плодовете е запазена една единна ставка, казва още министърът. Предвидено е доказване чрез приплод 50% и 50 на сто чрез продадено мляко. Заместник – министрите Вергиния Кръстева и Лозана Василева са обяснили, че по схемите за обвързано подпомагане за плодове и зеленчуци няма отпаднали или добавени нови култури, а прегрупиране в три групи, за да се доближи до реалната себестойност на всяка култура. По отношение на схемите за животни е добавена реализацията на месо.

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА