Колко ще струва водата от кладенците?

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Всяко физическо лице, собственик или ползвател на недвижим имот, разположен в границите на населените места или селищните образувания, има право на безвъзмездно водовземане да 10 кубически метра на денонощие за собствени потребности от намиращите се в него повърхностни и подземни води, това съобщи за рубриката на Агрозона по радио “Фокус” Асен Личев, хидролог и бивш директор на дирекция „Управление на водите“ в МОСВ.

Водовземните съоръжения, които се използват за стопански цели обаче трябва да бъдат с поставен водомер, съобщиха от МОСВ. Междувременно Асоциацията на земеделските производители в България направи предложение земеделците да могат да се възползват от до 50 куб.м. вода на денонощие безвъзмездно. Дали това предложение ще влезе в сила предстои да разберем, тъй като предстои разглеждането на нов Законопроект за изменение и допълнение на Закона за водите.

„Не може да имаш безплатна промишлена дейност. Затова ние определяме 2 стотинки на кубик, ако толкова питате, нямаме материален интерес. Не може обаче всеки да дупчи, където му дойде, защото има голяма вероятност да навреди на по-голям източник на водоснабдяване“, заяви министърът на околната среда и водите Емил Димитров в сутрешния блок на БНТ.

Разрешение за строеж и вписване в регистъра на водовземните съоръжения

Виж още: Как да регистрираме домашния кладенец без главоболия

„Още от 2006 година съществува това задължение към собствениците на кладенци, за да може да се осигурят тези 10 кубика на ден за техни нужди. През 2018 година се прие нова поправка на Закона за водите, според която вече лицата, които имат кладенци на територията на собствения си имот, имат право да ги пререгистрират като водовземни съоръжение за стопанска цел. За да се случи това обаче има няколко условия, едно от които е да не се увеличават максимално допустимите количества до 10 кубически метра за денонощие.  По тази причина, когато се пререгистрира кладенец за стопанска цел, се налага да се сложи водомер за контролно средство. При това условие черпените количества се заплащат по водоотмер и в съответствие с тарифата“, коментира Асен Личев.

„Ако има монтирани водомерни устройства на кладенеца за хигиенни нужди, отделно за водопой и отделно за поливанe, то тогава дължимите такси са съгласно тарифата за таксите. Ако не обаче, ако има само един водомер, то той понася най- високата такса, която е 23 стотинки за кубик в момента, а от първи януари 2021 година става 27 стотинки за кубик“, коментира още Личев.

 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА