Морето завря от цаца и чернокоп

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

Над 40 хиляди тона е биомасата на трицоната, позната още като цаца, през българския бряг на Черно море. Това съобщи в морското предаване на Радио Варна доцент Виолин Райков от Института по океанология към БАН. Доц. Райков е ръководител на ежегодните експедиции, които изследват рибните запаси в нашите водите на Черно море. Втората за годината експедиция приключи преди дни. На първо четене резултатите от нея показват изобилие от трицона и чернокоп. “Интересен факт е, че има и много хамсия. Тази риба е топлолюбива, но през последните години се наблюдават големи пасажи от нея и през зимните месеци”, каза Виолин Райков.
Втората за тази година експедиция е протекла много трудно заради пандемията от коронавирус, съобщи още доц. Райков. Някои от членовете на екипажа на изследователския кораб са се заразили с Ковид-19. Те са били сменени, а плавателния съд е бил изолиран за известно време. Освен това е станала и малка авария, която допълнително е утежнила ситуацията. Наложило се експедицията да бъде удължена, но въпреки проблемите тя е приключила успешно.

Любопитно: ловят се топлолюбиви риби през декември

“Динамиката е доста голяма, тъй като и времето е доста променливо. Традиционно есенно зимният сезон през нашия бряг е по- богат на улов от определени видове. Навлизат риби като лефер и чернокоп. Цената от пресен чернокоп е около 10 лв/кг, което е нормално. Барбунята също има добри струпвания на отделни места. Популацията на Черноморската акула продължава да намалява. Все по- редки са уловите на тази риба”, сподели доц. Райков.
“Интересно е обаче, че започна голямо улавяне на хамсия. За декември месец е нетрадиционно, тъй като те са топлолюбив вид. През последните 7-8 години през месеците декември и януари наблюдаваме един пик на хамсийните стада, които по принцип не би трябвало да се струпват през зимата, но явно по- топлата вода дава основание за задържането им по нашия бряг. Дори в момента има данни за добър улов и то основно по Южното Черноморие”, коментира още Райков.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА