Българското производство на яйца е сериозно засегнато от увеличения внос на пресни яйца от Украйна, допълни Тахов
Министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов официално поиска от Европейската комисия (ЕК) да забрани вноса на яйца с произход от Украйна в България. Искането беше отправено по време на заседанието на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство. То се проведе на 23 септември в Брюксел. Според министъра, българското производство на яйца е сериозно засегнато от увеличения внос на пресни яйца от Украйна.
Драстично увеличение на вноса на яйца и натиск върху вътрешния пазар
През първата половина на 2024 г. вносът на пресни яйца от Украйна в България е достигнал 2 618 тона. Тези количества представляват петкратно увеличение спрямо предходната година. Министър Тахов посочи, че обявените вносни цени са значително по-ниски от тези на българските яйца. Това оказва сериозен натиск върху цените на вътрешния пазар и води до затруднения за местните производители.
Недостатъчни защитни мерки
Министър Тахов обоснова искането с факта, че предприетите досега защитни мерки на ниво ЕС не са постигнали очаквания ефект и не облекчават напрежението на пазара на яйца в България. Той подчерта, че много български птицеферми вече са фалирали заради ценовия натиск и конкуренцията от вноса на пресни кокоши яйца.
„Всяка държава следи за нормалното протичане на бизнес процесите в страната си в защита на интересите на своите земеделски производители“, заяви министър Тахов пред медиите. Той добави, че България продължава да подкрепя украинския народ, но не може да допусне това да доведе до фалити на български фермери и нарушаване на техните права. Тахов настоя за спиране на вноса, докато се регулира ситуацията на пазара и представи конкретни данни пред ЕК.
Дискусии по Общата селскостопанска политика
В рамките на заседанието на Съвета беше направен преглед на втората година от изпълнението на стратегическите планове по Общата селскостопанска политика. Министър Тахов изрази подкрепа за искането на Германия за увеличаване на индивидуалния таван на минималните помощи (de minimis) в сектор „Земеделие“ до 50 000 евро на предприятие, както и на националните тавани. България смята, че настоящото предложение на Европейската комисия е недостатъчно и непропорционално. Това от своя страна може да доведе до вътрешно напрежение в земеделския сектор.