Миниращ молец заплашва да унищожи българския розов домат

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
5 Минути

Повишените температури означават, че все по-голям брой ларви на миниращия молец могат да оцелеят през зимата

Розовият домат, отгледан за първи път в българското село Куртово Конаре преди повече от 125 години, губи битката със смъртоносен враг – доматен миниращ молец – и оръжията на фермерите за борба с него също привършват, съобщава EURACTIV България.

Гъсеницата Tuta absoluta, която може да унищожи 100% от реколтата от розови домати, се появи за първи път в България  преди няколко години. Това се дължи на „неособено строгия фитосанитарен контрол при нерегламентиран внос на селскостопанска продукция“, каза пред EURACTIV Десислава Димитрова, професор в Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към Българската академия на науките (БАН).

Като координатор на Slow Food за България – сдружение с нестопанска цел за опазване на традиционното, хранително и културно многообразие – тя обясни, че Куртово Конаре е историческо място за българското земеделие, тъй като там са отгледани първите розови домати.

От десетилетия животът на местната общност е трайно свързан със зеленчукопроизводството Преди повече от 10 години читалището стартира празник на чушката и домата, който продължава и до днес. Сега фермерите от Куртово Конаре са в мрежата на Slow Food, тъй като някои местни плодове и зеленчуци се съхраняват и отглеждат в района.

Розовият домат Куртово Конаре има много тънка кора, което го прави труден за транспортиране, но предимството му е, че е много издръжлив – издържа повече от 10 дни без да загние и запазва вкуса си.

Търговско популяризиране на розовия домат 

„Интересът към него започна да расте – защото е по-вкусен, защото е продукт с история и идентичност. Хората започнаха да идват и да търсят точно този розов домат, разпознават го на пазара, посевните площи започнаха да се увеличават, той излезе от двора и започна да се превръща в търговска стока”, коментира Димитрова.

Климатът вече е проблем

Променящият се климат обаче оказва влияние върху усилията на общността да отглежда реколтата. Повишените температури означават, че все по-голям брой ларви на миниращия молец могат да оцелеят през зимата, което води до стабилен растеж на популацията на молците, които се хранят с доматите, в Куртово Конаре.

Още повече, че през последните години валежите в региона достигат максимум през юни, което е нетипично за района. Получената влага и топлина причиняват развитието на гъбични патогени.

„След юнските дъждове следват засушавания, което означава и много поливане и отглеждането става много трудоемко“, коментира  фермерът Емилия Шушарова от Куртово Конаре, обяснявайки, че „все по-трудно и отчаяно е да се запази автентичният розов домат, който не е толкова устойчив на изменението на климата и вредителите.

В момента няма безопасни и ефективни пестициди за производството на розови домати. Следователно културата бързо се превръща в нежизнеспособна опция за фермерите.

Държавна подкрепа

Българският държавен фонд „Земеделие“ подкрепя земеделските производители, като финансира разходите им за мерки срещу миниращия молец. За 2022 г. бюджетът на програмата е 256 000 евро и е достъпна за фермери с оранжерии с площ над 1000 квадратни метра. 

Целите на България за намаляване на химическите пестициди са най-ниските възможни за страните от ЕС – 35% или 51% за по-опасните химикали. Малко вероятно е тези цели да бъдат изпълнени до 2030 г., предупреди обаче зам.-директорът на Българската агенция по храните Оля Караджова на форум в Пловдив.

Усилията за използване на Интегрирано управление на вредителите (IPM), базирана на екосистема стратегия, която се фокусира върху управлението на вредителите чрез комбинация от техники, прилагани в йерархичен ред, за да се сведе до минимум употребата на химически продукти за растителна защита, също изпитват затруднения.

На практика това означава, че химическите пестициди трябва да се използват само в краен случай, ако всички други усилия се провалят.

В България няма нито един регистриран земеделски производител, който да извършва интегрирано производство на растения и растителни продукти, има само регистрирани консултанти.

Караджова смята, че реорганизацията на производството по IPM практиките ще бъде трудна, защото „компаниите, които продават пестициди, са основните съветници на фермерите, същото е и с фирмите, които продават биопрепарати“.

Всички разработени до момента технологии и иновации са за приложение в интензивни производства, а по отношение на прилагането на по-екологични технологии научните разработки са частични и несистемни, обясни тя.

В момента в България са регистрирани само шест продукта за растителна защита с нисък риск – фунгициди, съобщават от Министерството на земеделието.

Списъкът на биологичните агенти беше актуализиран миналата година и включва 69 номера, одобрени за използване в различни култури. 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА