Мина заплашва да замърси 60 % от питейната вода във Велинград

Кирил Александров
Кирил Александров
3 Минути

Велинград се обяви за провеждането на референдум против построяването на мина за добив на волфрам близо до града. 11 непрофесионални организации се обединиха срещу строежа в находището „Грънчарица“, като основен организатор е  Сдружението на хотелиерите и ресторантьорите. Пред „Агрозона“ Марин Божков, консултант на сдружението и на ВИК- Велинград, коментира, че мината ще навреди сериозно на туризма в курортния град, замърсявайки питейната вода и околната среда.

8dacerz0t8

 „Базите се намират на метри от бетонните водохващания, доставящи 60 % от водата, която пият хората във Велинград. Тези водохващания са поставени в центъра на концесионната площ. Въпреки че се твърди, че волфрама не е токсичен метал, то той спада към цветните метали, от които е известно, че се получава запрашване, замърсяване , остатъци от взривна дейност и подливане от дъждовни води. Центърът на концесионната площ  се пресича от стратегическо съоръжение, което захранва с вода язовир Батак, община Велинград и община Ракитово. Това съоръжение е на повече от 60 години и е изградено от бетон. Съответно той е достатъчно ерозирал през всичките тези години. Представете си как ще му се отразят евентуални взривни работи?“, коментира Марин Божков.

voda

 Според местните, всички гости на града са потресени от идеята в СПА столицата на Балканите да има действащ рудник. За целта бе инициирана и подписка, в която се включи 90 % от населението на Велинград. Фирмата-инвеститор от своя страна категорично заяви, че мината няма да навреди на града, на околната среда и няма да има замърсяване.

Трънчани против златния рудник

 Същевременно друга заплашваща околната среда инвестиция предизвика недоволство, този път сред гражданите на Трън. След като бе доказано  наличие на уран в селото, веднага се появи и инвестиционен план, който цели добива на злато, изграждането на две хвостохранилища и обогатителна фабрика на проектоконцесионна площ от 20 кв. км. Според месните жители това ще нанесе трайни и необратими щети върху природата и здравето на жителите в района, а голяма част от инвестиционните намерения се намират в регион, част от Натура 2000.

zlato

 Трънчани алармират още от миналата година за този проблем, като дори организираха протест пред сградата на Министерство на околната среда и водите (МОСВ) в София. След намеса на общината бе решено да се даде право на глас на местните чрез референдум, който да реши съдбата на рудника. Той трябваше да се състои на 26 март, но днес бе отменена датата. Все пак общината увери, че допитването ще се проведе, макар и по-късно от предвиденото.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА