EurEau: Натрупването на микропластмаси във водата е опасно за здравето

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Натрупването на микропластмаси във водата е опасно за здравето. Необходимо е Европейският парламент да повиши нормативните изисквания за качеството на водата по отношение на съдържанието на микропластмасови частици. За това настоява Европейската федерация на националните асоциации по ВиК услуги (EurEau) в писмо до европейската институция. EurEau смята, че може да се направи повече, за да се приоритизират инвестициите в общественото здраве и защитата на околната среда.

“Призоваваме националните власти да създадат нормативни изисквания така, че бизнесът да направи оценка на регистрираните химикали, съдържащи устойчиви, биоакумулиращи и токсични (PBT), или много устойчиви и много биоакумулиращи (vPvB). В случай, че компаниите не направят това доброволно, нека бъдат задължени чрез законодателството.“, се казва в писмото на EurEau.

Германия вече има готови критерии за допустимото съдържание на устойчиви, биоакумулиращи и токсични (PBT), или много устойчиви и много биоакумулиращи (vPvB). На европейско ниво тези разпоредби се съдържат в Регламента относно регистрацията, оценката, разрешаването и ограничаването на химикали (REACH) и Регламента относно класифицирането, етикетирането и опаковането на вещества и смеси (CLP).

Необходимо е в законодателството да се развият разпоредбите за контрол и да се отчете мобилността на тези частици, които замърсяват източниците на питейна вода, се казва в писмото на федерацията, която се позовава на научни изследвания. Както при биологичните частици, в малки количества пластмасови частици не са вредни за човешкия и животинския организъм, но са опасни, когато се натрупат във водата с течение на времето.

Обратната осмоза е ефективна за прочистване от микропластмасови частици, но тя повишава значително цената на водата – с над 1 евро на кубичен метър. Това би увеличило с 200 евро годишната сметка за вода на едно домакинство в ЕС, според EurEau.

Водоизточниците са силно податливи на замърсяване от пластмасови частици поради тяхната висока разтворимост и ниския им потенциал за абсорбция. Поради това се затруднява извеждането им от водата с помощта на конвенционални методи за третиране на водата, посочва EurEau.

Правилата установени в регламента REACH изрично отчитат косвените рискове за здравето при консумация на храна и питейна вода, както и при вдишване на замърсен въздух. EurEau обаче посочва, че при определяне на риска трябва да се направи цялостна оценка за това по какъв начин микропластмасовите частици попадат във водата, особено в питейната вода, и как това влияе на качеството на водата. Резултатите от тези процеси следва да бъдат заложени в Рамковата директива за водите и в Директивата за питейната вода, според асоциацията.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА