Американския гнилец е единственото заболяване по кошерите, за което пчеларите в България получават обезщетение от държавата. Стойността на компенсацията е различна и може да варира от 100 до 150лв. в зависимост от силата, големината и състоянието на кошера, преди да е бил нападнат от гнилеца. За тази година регистрираните случаи на територията на държавата са два- във Враца и в Хисаря. Това съобщи за Агрозона инж. Михаил Михайлов, председател на Обединения български пчеларски съюз.
Друга опасна и трудно лечима болест, разпростираща се по кошерите е вароатозата. Кърлежът може да предизвика нарушение в пилото на кошера, което е трудно лечимо. По думите на инж. Михайлов, акарът е разпространен из целия свят. За разлика от американския гнилец, вароатозата позволява използване на препарати, с цел превенция от появяването на кърлежа. Те е необходимо да бъдат използвани всяка пролет и есен ,както и да бъдат периодично променяни с цел да се избегне създаването на устойчиви към някой препарат кърлежи.
Съгласно държавната профилактична програма, ветеринари трябва да извършват профилактични прегледи два пъти годишно. Те изготвят ветеринарно-медицински дневник на пчелините. Тези прегледи са се провеждали, докато ветеринарните лекари са работили в съвместно с пчелари проверители. След отнемането на статута на пчеларя проверител дейността е почти прекратена и прегледи почти никога не се извършват. Връщането на статута на пчеларя-проверител, ще бъде още една от дискутираните теми по време на заседанието на управителния съвет на Обединен български пчеларски съюз. То ще се проведе в понеделник 16 септември в София.
Между 100-150 лв. компенсация за кошер, засегнат от американски гнилец

Автор:
Павлина Георгиева
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.
РЕКЛАМА
ВИДЕО
Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000 хранителни продукти.