Доработват модул „Лов” заради незадоволително количество на месото за проба
„Опааразитеността с трихинели се повишава”, съобщи специално за „Агрозона” изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) проф. Паскал Желязков. „Дивите свине са по-заразени с трихинели и причина за това е човешката дейност. Дълги години ловците отстрелваха прасетата в гората, там ги одираха, разфасоваха, оставятха части от меса, които имат вероятно трихинели. След това захвърлените части от прасетата се изяждат от други животни, като диви хищници, вълци, лисици, чакали, язовци и прасета и така заразеността се увеличава.” В Националния диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт км БАБХ се провежда на всяко десетилетие проучване какво се случва с трихинелозата по дивите свине и се оказва, че средно на 10 години опаразитеността с трихинели се качва с 0,5%, като в различните региони опаразитеността е различна. Според проф. Желязков вероятна причина за това е факта, че в някои региони хората имат по-висока култура на ловуване, в други райони не. В момента 1 % от пробите показват, че има наличие на трихинелоза, но в някои места процентът достига и до 6%.
С началото на ловния сезон ловците бяха длъжни да изпращат проби за Африканска чума по свинете (АЧС) и трихинелоза в лабораториите към института. „Приемната на института се напълни с проби, както и в другите бази в Стара Загора и Велико Търново. Затова взехме решение пробите за трихинели да отиват във всички държавни лаборатории – 11 на брой, а за АЧС да се изпращат във Велико Търново и Стара Загора. Трета седмица след началото на груповия лов нещата малко са се подобрили”, коментира проф. Желязков.
Според изпълнителният директор на БАБХ голяма част от ловците изпращат прекалено малко материал за изследване и е трудно да се изпълнят всички нужни изследвания. Затова предстои и доработването на модул „Лов”, като се даде възможност експертите да отбелязват, че дадените проби са незадоволителни като количество и качество на взетия материал.
Сред проблемите е и неизпълнението на места на предписанието животните да се съхраняват във фризери до излизането на окончателните резултати от изследванията за АЧС и трихинелоза.
Инкубационният период при зараза с трихинелоза е от 5 до 30 дни и заради масовия отстрел на глигани към средата на ноември могат да се очакват първите случаи на зараза, ако не са изпълнени всички изисквания от страна на БАБХ.
От началото на сезона са отстреляни повече от 5300 диви свине.