Месечна агрометеорологична прогноза за май 2025 г.

Мариана Климентиева
Мариана Климентиева
3 Минути

През май агрометеорологичните условия ще се определят от неустойчиво време, с температури и валежи близки до климатичните норми за месеца

След хладното за сезона време в началото на май в средата на първото десетдневие се прогнозира подобрение на топлинните условия и ускоряване на вегетационните процеси при земеделските култури. През десетдневието се прогнозират валежи със стопанско значение и подобрение на почвените влагозапаси- от важно значение за нормалното протичане на репродуктивните фази от развитието на зимните житни култури.При пшеницата и ечемика ще се наблюдават фазите вретенене, преход към изкласяване и изкласяване, предимно при посевите на места в източните и южните райони на страната. Това съобщи Дукена Жолева, агрометеоролог при Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ).

През второто и първата половина от третото десетдневие развитието на земеделските култури ще протича с умерени темпове. Очакваните валежи ще поддържат добри почвените влагозапаси и условията, при които ще се осъществява формирането и наливането на зърното при пшеницата и ечемика. През този период зимните житни култури са с високи изисквания към влагата в почвата.

Прогнозираните наднормени температури през втората половина от третото десетдневие ще ускорят развитието на земеделските култури. В края на май при пшеницата и ечемика на места в източните и южните райони ще се наблюдава начало на фаза млечна зрелост.

При царевицата и слънчогледа ще протича листообразуване. Засетите в агротехнически срок посеви със слънчоглед до края на май ще встъпят във фаза бутонизация.

През май при овощните култури, незасегнати от пролетните студове, ще се осъществява формиране и наедряване на завръзите. При лозата ще се наблюдава отделяне на реса, а в края на месеца – и фаза цъфтеж. Тези фази са критични за заразяване с мана и оидиум.

Честите валежи през май ще създават условия за увеличение на инфекциозния фон от редица гъбни болести: по пшеницата ръжди (кафява, жълта) и фузариоза по класа; мани по зеленчуковите култури и лозата.

В края на първото и началото на второто десетдневие не се изключва вероятността за образуване на слани, което трябва да се има в предвид при разсаждане на зеленчуковия разсад. През второто десетдневие на май се прогнозира повишена вероятност за градушки.При повреди от градушка е препоръчително засегнатите култури при първа възможност да се третират с медсъдържащи фунгициди за по-бързо калциране на раните и намаляване риска от вторични зарази с патогени.

През май трябва да продължи обследването на зимните житни култури за вредители: житна дървеница, житна пиявица и при численост над прага на икономическа вредност е необходимо при първа възможност да се извърши третиране. При лозата е необходимо да се следи за появата на гъсениците от първото поколение на шарения гроздов молец и за повреди от акари (жълт лозов акар).

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Мариана Климентиева е магистър по „Журналистика“ в Софийски университет "Климент Охридски". Кариерата ѝ започва през 2004 г. Работила е за водещи печатни и онлайн издания, сред които в."Телеграф", в."Монитор", stolica.bg, economic.bg. Специализира в ресори като земеделие, икономика и актуални новини, като се стреми винаги да поднася задълбочена и обективна информация. В Аgrozona приоритет са й теми, свързани със съвременните тенденции в земеделието, устойчиво развитие, иновации в аграрните технологии и европейски политики за селските райони.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама