Месечна агрометеорологична прогноза за март 2025 г.

Мариана Климентиева
Мариана Климентиева
3 Минути

През март агрометеорологичните условия ще се определят от температури около и над климатичните норми  и валежи около и под нормите за месеца

През първата половина от първото десетдневие прогнозираните температури ще бъдат в граници, които ще задържат развитието на земеделските култури. През втората половина от десетдневието се очаква съществено повишение на температурите и средноденонощните им стойности ще достигат и надвишават биологичния минимум, необходим за възобновяване на вегетационните процеси при зимните житни култури. Това съобщи Дукена Жолева, агрометеоролог при Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ).

Прогнозираните наднормени температури през второто десетдневие на март ще активизират вегетацията на есенните посеви. През този период част от намиращите се във фаза трети лист посеви с пшеница и ечемик ще встъпят във фаза братене.

През третото десетдневие очакваните температури, около и над климатичните норми, ще поддържат активни вегетационните процеси при земеделските култури. В края на месеца при братилите през есента зимни житни култури ще се наблюдава увеличение на коефициента на братене.

През март при овощните култури ще протичат фазите набъбване и разпукване на пъпките. В края на месеца при раноцъфтящите видове – бадем, кайсия и праскова, ще се наблюдава фаза цветен бутон, а на отделни  места в южните райони – и начало на фаза цъфтеж.

През месеца прогнозираните минимални температури, до минус 7°С, ще представляват опасност за овошките във фазите бутонизация и цъфтеж

Валежите през март ще повишават влагозапасите в 100 сm почвен слой. В края на февруари в по-голямата част от страната, с изключение на места в източните райони, нивото на влагозапасите при зимните житни култури в еднометровия слой е ниско за сезона – в част от Дунавската равнина и южните райони под 70% от пределната полска влагоемност (ППВ). Обикновено в края на зимата, в години без климатични аномалии, почвените влагозапаси в еднометровия слой достигат нива до ППВ.

През март по-подходящи условията за провеждане на предсеитбените обработки на площите, предвидени за засяване с ранни и средноранни пролетни култури ще има през втората половина от месеца. В средата на март започва агротехническият срок (15-20.03) за сеитбата на слънчоглед в Южна България, а в средата на третото десетдневие (25.03–5.04) – в Дунавската равнина.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Мариана Климентиева е магистър по „Журналистика“ в Софийски университет "Климент Охридски". Кариерата ѝ започва през 2004 г. Работила е за водещи печатни и онлайн издания, сред които в."Телеграф", в."Монитор", stolica.bg, economic.bg. Специализира в ресори като земеделие, икономика и актуални новини, като се стреми винаги да поднася задълбочена и обективна информация. В Аgrozona приоритет са й теми, свързани със съвременните тенденции в земеделието, устойчиво развитие, иновации в аграрните технологии и европейски политики за селските райони.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама