Механджиите в Банско организират празник с уникални традиционни ястия

Лилия Александрова
Лилия Александрова
5 Минути

Задругата на банските механджии организира кулинарен празник, на който собственици на 14 механи ще представят уникални ястия, с които се гордеят. Празникът на открито ще се състои на 1-ви август от 16:30 ч. до 18 ч при горната врата на черквата “Света Троица” с часовниковата кула.

Отколешна традиция в Банско било хората да се събират на разкръстиците – там, където тесните улички на града се пресичат на малък площад. Хората се срещали там да се видят и да се забавляват. Днес техните потомци се опитват да възродят стари традиции, да покажат специфични неща от местния бит и култура, разказа за „Агрозона“ Зорка Тумбакиева, организатор на кулинарния празник.

„Механджиите, които ще участват, трябва да са собственици, а не наети хора в механите си, за да го приемат като много лично участие“, посочи тя и допълни: „Спецификата на банската кухня е свързана с месни продукти. Понеже хората са били изключително заети на полето, банската кухня се приготвя бързо и се изпича дълго. Известни сме с ястия, които се правят с много неща с много любов и се готвят дълго време. Такъв е чомлека, капамата, печените чевермета. В миналото е било много важно, като се върнат от работа, вечерята да е готова“.

Банско е известно и с мезетата, а един от най-забележителните сред тях е Банският старец. Тайната на уникалния му вкус е в дивия кимион, който се бере в гората. Тук му казват чимион.

Всяко ястие трябва да се приготвя бавно и продължително, за да се съберат вкусовете на различните продукти. И тези вкусове трябва да са съчетани умело. Били са предназначени за трапезата на банскалиите, когато са празнували всеки свой празник, затова винаги трябва да е много вкусно.

Единственото ястие, което може да се опита само тук в Банско, е баницата с ориз. „Не съм го виждала никъде другаде“, казва Зорка Тумбакиева и допълва: „Тя бива няколко вида – със сирене или със захар. Баницата с ориз се прави с кори, за плънката се сварява оризът с мляко, като сутляш. Майка ми я правеше сладко-солена, ние у дома обичаме да смесваме вкусовете, това много ни допада. Като се свари оризът, се разбъркват яйца, нареждат се върху корите, нарязва се приготвената баница и се изпича. След това се залива с олио и отгоре се поръсва с пудра захар“.

Друго ястие, с което Банско е много извесно, е цалувачи – червено цвекло, което може да се консервира за зимата в буркан с малко сол. Цвеклото се нарязва на парченца, запържва се с малко брашно, с много чесън.

„Характерен за Банско е кустурета, така се нарича в Банско бобът.  Сварява се и се запържва да се получи гъст. Отгоре се слага пържена сланина. Това е традиционно банско ястие, което вероятно са правили банскалии, когато са ходели на нивата. То е гъсто ястие, което са носели в ушавки, глинени съдове, за да стигне до нивата и да не се разлива. От сладките неща специфични са кукурините, на бански диалект означават къдрици. Използват се кори за баница, които се прегъват на панделки, пържат се в мазнина и се поръсват с пудра захар. Стават хрупкави и много приятни на вкус“, казва Зорка Тумбакиева.

„В Банско се е пиело много вино. Ракията е дошла по-късно. Ние не сме винарски район, но банските търговци, кираджиите, са пренасяли вино от Мелник в големи количества. Това, което банскалии са си правели тук от питиетата е шербетът – забъркват оцет със захар и вода. Друго популярно питие е била матеницата, или мътеница, като разхладителна напитка през лятото“, допълва дамата с корени от Банско.

„Пъстротата ще бъде в цялата си палитра, но най-важното е тази инициатива да сложи начало на една хубава традиция с представяне на уникални ястия от Банско. На 1-ви август да бъде весело и вкусно, по този начин местните механи ще направят един подарък на града, жителите и гостите му, да помогнем на местния туристически бизнес“, по думите на Зорка Тумбакиева.

„Банските механи са сертифицирани, всеки е минал през проверка на РЗИ, от много време няма нито един ново регистриран заразен с коронавирус. Така че, очакваме гостите си“, каза Зорка Тумбакиева за „Агрозона“.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА