Меджит и сафрид ловят рибарите на Черноморието

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

И последната забрана за риболов падна на 15 юни, а след това водоемите се напълниха с биваци и нетърпеливи за добра слука риболовци. Меджит и сафрид са основния улов на рибарите по това време от годината. Кои са актуалните водоеми в момента, къде и какво ловят БГ рибарите в момента, предаде НЛРС-СЛРБ. 

По морето най-после се заговори за улов на сафрид, осо­бено по Южното Черноморие. Към 21 юни първо обявиха, че се лови меджит, а стари рибари споделят, че това е сигурен знак за скорошно прииждане на пролетния сафрид. Така и стана, но все пак с уговорката, че пасажите са пръснати и доста рехави. Може и да се натрупа улов от 2-3 кг набързо, а нищо чудно да се стигне и до разочарования. Все пак влизането с лодка дава далеч повече шансове.

Макар че тролингисти отдавна „шетат“ из язовир “Искър” в търсене на разрешените по-рано хищници, за софиянци официалното откриване стана на 16 юни. Всякакви биваци, шатри и карава­ни са опасали достъпните участъци в цялата приустиева част и Шипочанския залив, а рибарите замятат с надежди за добра слука. Е, не е повсеместно, има и неудачи, но като цяло с пла­тики и каракуди става риболов на дъно (на фидер). От лодки хващат по някоя бяла риба, сомът още го няма.

Щуки от средна големина (от половинка докъм 2 кг) при­ятно изненадаха рибари, заметнали на тапа с жива рибка по обраслите плитчини на родопския язовир “Батак”. Това засега е голя­мата атракция там. Костурите сякаш отиват на заден план. От мирните риби става някакъв риболов с каракуди и бабушки, а шаранджиите са в очакване. Засега по бреговете е сравни­телно спокойно откъм рибарско присъствие, но с напредване на лятото там ще става все по-населено.

Пълен догоре язовир “Душанци” и трудни първи риби, след скорош­ното отпадане на забраната. Занимавка с риболов на плувка към 21 юни става, най-вече с масовите бабушки и неголеми платички. При регулярно подхранване на подходящо място с прилична дълбочина винаги може да се очакват приятни изненади я с някой шаран, я с пъстърва или едър кефал. Но рибата там е пословично капризна и ден с ден в риболова не си приличат.

Маломерните шаранчета са в такова изобилие, че кълват като слънчаци и дори не дават на други риби да се доредят до примамките при плувкаджийски риболов. Това споделят хора от „постоянното присъствие“ на язовир “Ястребино”. Новината е обнадеждаваща за светло бъдеще, но и предупреждение, че ценните рибки трябва да се връщат обратно да пора­снат. Който „забравя“ може да си плати солено, понеже там контролът е засилен. Като цяло обаче, засега риболовът на „Ястребино“ не впечатлява с нищо.

Голяма и мътна течеше река Марица дни наред при обилните ва­лежи през миналата седмица. А преди пълноводието имаше оптимистични новини от пловдивчани. На Циганския бараж се хващали доста скобари от средна големина, мрените вече също са в играта. След оттичането ще се отворят възможнос­ти и за улов на хищниците. Спинингисти вече кроят тактика за преследване на маришките агресори, сред които безспорен лидер е сомът.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА