Медено грозде расте от качествена пръчка

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

В последните години лозите пак са сред любимите култури, които засажда българинът. Но отглеждането на грозде е сред тънкостите, които изискват спазването на строги правила. Ще ви разкажем как можете да размножите лоза чрез резници. За получаването на вегетиращи екземпляри със закрита коренова система през ноември, след резитбата на храстите, узрелите пръчки не се режат на парчета, а се оставят във вид на прътове с дължина от 80 см до 2 м, които се връзват в снопчета и се прибират в мазето при температура около 2-4 градуса. След като премине януари, вземете пръчките и ги разделете на две части. Едната внесете в помещение и подгответе клонките за вегетиращите екземпляри, а втората част закопайте в снега на дълбочина 50-60 см за пролетно засаждане.

За вкореняване резниците на лозата се режат на две-три очи, като долният срез се прави хоризонтален под пъпка на 3-5 мм, а горният – кос от пъпка над 15-20 мм. Нарязани по такъв начин резниците се киснат за 48 часа в снежна вода с добавка на цветен мед (1 с.л. на 10 л вода). Водата се сменя всеки ден.

След кисненето връхната пъпка на всяка клонка се топи в загрят до 60 градуса парафин и резниците се поставят в дървено или пластмасово сандъче. Преди това дъното му се застила с полиетилен с отвори за изтичане ва водата и се насипва 3 см влажен слой от стърготини от иглолистна дървесина. Резниците се редят и се засипват с още един слой стърготини, поливат се обилно, покриват се с фолио и се поставят на топло място при постоянна температура от 20-22 градуса за 15-20 дни, като се поливат на всеки 3-4 дни с топла снежна вода. След подобни грижи мощната коренова система на резниците е гарантирана.

Преди засаждането в контейнерите гледайте да не травмирате младите растения и корените им. Садете ги в разрязани пластмасови бутилки, като направите предварително отвори в дъното за изтичане на вода. Почвата се състои от 10 л угнил оборски тор, 10 л едър речен пясък, 20 л градинска почва, 10 л торф и 2 л вермикулит. Насипете в съдовете на слой 4-6 см, поставете разниците, като предварително сте подрязали корените им, за да не се сгъват, и отгоре засипете със същия слой почва. Полейте добре и поставете в чинийка.

 

 

Поливайте с капкомер

След 10-15 дни полейте отново, като налеете вода в чинийката, но тя не трябва да е повече от 5 мм. Ако всичко е правилно, след час от нея няма да има и следа. Тази точност е нужна, тъй като излишната влага в първите дни след засаждането може да доведе до загниване на корените. След това поливайте така, че в зоната на корените почвата да е едва-едва влажна. 20-25 дни след засаждането вече можете да държите лозовите клонки без вода до пълно просъхване на почвата. Появи ли се 7 същински лист, прищипете, а по-късно можете и да наторите внимателно.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА