Със 70% повече пари по пчеларската програма след 2020 година

Диляна Сувариева
Диляна Сувариева
2 Минути

По програма „Хоризонт Европа“ за първи път ще има 10 млрд. евро за иновации в земеделието

За новия програмен период  увеличението на средствата по националната програма за пчеларство е със 70%, т.е България от 1,2 млн. ще получава 2,1 млн. евро. Това съобщи днес еврокомисарят по цифрова икономика и цифрово общество Мария Габриел пред пчелари на среща в Сливен.

Също така стана ясно, че пилотните проекти за новите технологии в земеделието за 2016 и 2017 година са били на стойност 40 млн.евро. Интересът към тях обаче е доста голям, затова за периода 2018 – 2020 година на разположение ще са 160 млн. евро.

Според нея новите технологии могат да бъдат много полезни на пчеларите в борбата с пестицидите, защото по този начин те ще разполагат с огромен обем на данни.

Предизвикателството за смъртността на пчелите остава, затова е необходимо пчелари и земеделци да обединят силите си. В този случай цифровизацията може да бъде един силен помощник като предостави инструменти, от които се нуждаят и двете страни, в това число информация за състоянието на почвата, за околната среда, чистотата на въздуха, метеорологичните условия. Изкуственият интелект е нещо, което  може да помогне на стопанството да бъде по-интелигентно, по-прецизно и по-конкурентоспособно. В същото време да бъде и ключът към един от най-сериозните теми за пчеларите – пестицидите.

„Данни, които ще предоставя системата могат да им позволят да оптимизират производството си, както и да им носят приходи като работят с научно – изследователските центрове и земеделците. Изкуственият интелект може да помогне селското стопанство да бъде по-интелигентно и да се говори за прецизно земеделие. Общите приложения и платформи могат да предоставят информация на земеделските стопани и пчеларите, за да подобряване на координацията помежду им, както и възможността за бази данни и цифровите иновационни хъбове. По програмата за ОСП ще има финансиране и за такива дейности“, обясни още тя.

 

Диляна Сувариева учи журналистика в УНСС. Тепърва започва да изгражда професионалния си опит в нашия сектор. Ресорите, с които работи са пчеларство, производство на плодове и зеленчуци. Има интерес и в темите туризъм, околна среда и храни.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА