Мандра Кери: В началото беше кашкавалът, сега 10 асортимента достигат до клиентите

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
4 Минути

Трудностите, които донесе коронакризата и липсата на работна ръка правят производството все по-трудно

С преработка на мляко Риза Караали започва да се занимава преди почти 20 години. В далечната 2003 г. При стартирането на този бизнес пазарът е бил съвсем различен, не е бил толкова наситен със разнообразни млечни продукти. Дори преди година ситуацията е била съвсем друга, но в условията на коронакриза и особено през последните два – три месеца с увеличението на тока и горивата, нещата са съвсем други.

 „Вдигнеш ли цената на продукцията, намалят продажбите и вече се свиваме до такава степен, че няма накъде“, разказва собственикът на мандра Кери. Сметките за ток, които са били около 500-600 лева, вече са 1400 лева месечно и продължават да растат. Осигуряването на пазара също е предизвикателство, тъй като мандрите и в региона, и в цялата страна вече са много.

Магазинчето на мандра Кери глези софиянци с оригинални продукти

За да се справи с тези предизвикателства Караали увеличава асортимента с продукти, от които няма толкова голямо разнообразие. Освен това мандра Кери има собствен магазин в най-големия столичен квартал.

От „Магазинчето на мандра Кери“ правят доставки не само в София, но и в цялата страна. Особено популярни са не само кашкавала и сиренето, но и уникално вкусните топени сирена и крема сирене.  „Всяко начало е трудно, но после с всеки ден се увеличават продажбите. Ние го открихме август месец, хората бяха в отпуск, нямаше народ, но сега се надяваме на по-голям интерес“, разказва собственикът. За доставките в столицата, които се правят буквално до врата, както и за цялата организация на търговията в големия град, отговаря синът на Риза Карааали. „Той ми е наследникът, надеждата ми е в него. Ние ще продължим да работим, но после всичко всичко оставяме в негови ръце“.

Продукцията на мандра Кери се разпространява успешно и в една от най-големите търговски вериги в София.

Коронакризата сложи отпечатък и върху търговията с млечни продукти

Мандра Кери е втората отворила врати в селото, сега вече млекопреработвателните обекти са шест. От единствения асортимент – кашкавал, продуктите са се увеличили до 10. За направата им се използва само фермерско мляко първа категория. Суровина засега има, въпреки че мандрите в района са доста.

Новата цена на горивата все още не е влязла в цената на крайния продукт, правят се плахи опити да се повиши продажната стойност, но и пазарът е труден и чувствителен, досега само 30-40 стотинки са калкулирани.

Готовата продукция на мандра Кери освен в страната се разпространява, макар и плахо и в чужбина с помощта на дистрибутори, които зареждат българските магазини в Западна Европа.

Недостигът на работна ръка е един от най-големите проблеми, с които се сблъскват и в мандра Кери. „Справяме се засега, но имам нужда от шофьори, от общ работник тук. С всеки ден се обезлюдява все повече района, кой в София, в Германия, Англия“, споделя с тъга Риза Караали. Помощи заради COVID в предприятието не са получавали, а ситуацията се е променила значително от началото на кризата.

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама