Мандра Борино пази вкуса от планината на Орфей

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
6 Минути

COVID кризата ориентира клиентите към здравословните продукти

Имаме качествена суровина, добър пазар и дългогодишни партньори, така лаконично представи бизнеса на мандра Борино Мелиха Шерифова, една от дъщерите на Джамал Уланов, собственик на предприятието, чийто продукти имат запазено място не само в региона, но и много магазини в големите градове на страната.

Мандрата, в която работи цялото семейство е започнала работа в сградата на бившата Сердика в село Борино през 1998 г. „Баща ми, който е сегашният собственик на предприятието беше дългогодишен работник в него. След приватизацията успя да купи сградата и започна собствено производство и създаде семеен бизнес, в който работим всички – аз, сестра ми и брат ми, както и нашите семейства. Баща ми, който продължава да си е ръководител и главен технолог е завършил в град Пирдоп Професионалната гимназия по туризъм и хранителни технологии „Никола Димов“. Бил е на стаж в големи млекозаводи – в Шумен и Плевен. Майка ми също работи с нас. Вече са пенсионери, но помагат, разказва още Мелиха. Общо персоналът е 17 човека, включително шофьори, помощен персонал, производствени работници.
За производството от мандрата изкупуват суровина от няколко общини – Борино, Гоце Делчев и Доспат. За сега има достатъчно качествено мляко в региона. В момента няма проблем и с работната ръка, нови работници ще се търсят когато се вдигне производството, което сега е около половината от капацитета на предприятието.

Коронакризата-неусетеното предизвителство

При нас COVID кризата не се усети по никакъв начин. В началото на пандемията имаше масово изкупуване на хранителни стоки, включително и млечни продукти. След това нещата се нормализираха. Работим добре, реализираме си стоката. Така спокойно и без излишно голословие представя Шерифова ситуацията с пандемията, която промени света през последните две години. Все пак в мандрата са усетили тенденцията за здравословно хранене, която избуя след като необичайната болест парализира живота ни. „Хората се интересуват от каква суровина е готовия продукт. Държат да е само от сурово мляко. По възможност без добавка на сухо мляко. Нашите продукти се произвеждат изцяло от сурово краве и овче мляко. Дори и в киселото ни мляко, в което по стандарти се допуска добавка на сухо мляко, ние не добавяме нищо. То си е естествено, гъсто, със съдържание на мляко каквото е указано“, разказва още тя.

Кашкавалът и сиренето са най-търсените продукти на мандра Борино. Освен това от компанията отчитат, че тенденцията за здравословно хранене е насочила интересът на купувачите към продуктите от овче мляко. „Постоянно увеличаваме изкупуването и преработването на овчи продукти. Хората знаят, че нашите стада тук са на пасищата през лятото от май до септември. Не са затворени като фермите с фураж и суровината е много качествена, въпреки че е по-калорична за хора, които пазят диети, но по всичко личи, че интересът нараства към овчите продукти“, разказва още Мелиха.

Субсидите за животновъдите помагат да има суровина за преработвателите

Тя споделя още, че фермерите в района се занимават професионално с отглеждане на крави и овце. Заради подпомагането от Европейския съюз, хората работят по-спокойно, разчитат на субсидиите и това пък дава доза увереност в преработвателите, че ще получат суровината, от която имат нужда. „Добре, че ги има тези програми за финансиране, за да може да имаме и ние суровина за производство“, споделя дамата. Развитие на собствено животновъдство обаче в семейната фирма не планират, убедени са, че едно такова решение много ще разводни нещата.

Цялото производство е изградено със собствени средства и кредити, като основният заем е бил за реконструкция на сградата, която е от 1968 г. и в нея не е имало дори хладилни агрегати.

По онова време хората са разчитали за производството на хладината идваща от дебелите каменни стени, а питите се парафинирани, за да се предпазват от разваляне. Сега вече всичко е на по-високо технологично ниво, предприятието разполага и със собствена лаборатория, за да следи постоянно качеството на суровината и на готовата продукция за киселинност и сол.

Кастракли обира овации от Испания до Англия

За да отговорят на търсенето на продукти от овче мляко, от мандра Борино са се заели да правят един нов за тях продукт – твърдото сирене „Кастракли“. Кръстен е на името на местност над Борино – „Кастракли“, сиренето е тип „Кефалотири“. Подобно е на пармезан, ползва се за настъргване и овкусяване.

Навремето, когато предприятието е било държавно, още докато Джамал Уланов е бил работник в местната Сердика, в Борино са произвеждали „Кефалотири“ за износ за Гърция и Куба.
Сега обаче реализацията е предимно на вътрешния пазар. Има съвсем малък износ чрез посредници за Палма де Майорка, Испания и Англия. Преди коронакризата от мандрата са експортирали известно количество и за Германия. Продажбата се осъществява предимно в магазини на българската диаспора, където пазаруват хора от целите Балкани и търсят традиционните ни продукти – кашкавал, сирене, масло, кисело мляко.

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА