Малко над 14 хил. лв. са разходите по оградата с Румъния, спираща АЧС

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

Малко над 14 хил. лв. са разходите по оградата с Румъния, спираща АЧС. Това са преки разходи  по поддръжка на оградното съоръжение. Извършени са и обходи от служителите в регионалните дирекции, за които не е ангажиран допълнителен бюджет. Отговорът идва от МЗХГ след отправено запитване на Националния ловно-рибарски съюз относно състоянието и ефективността на оградата.

Общото състояние на съоръжението е добро и изпълнява функцията си да фрагментира местообитанията на дивата свиня и да ограничи миграцията й от Румъния на територията на България. Пътищата покрай оградата се поддържат в добро състояние с цел лесен достъп до съоръжението. Провеждат се контролни обходи по цялото протежение от 133 км на изградената ограда от Силистра до Дуранкулак. Първоначалната цел, с която през 2018 г. стартира изграждането на съоръжението, бе да се ограничи миграцията към страната ни предвид възникналите тогава и впоследствие редица констатирани огнища на АЧС в съседната страна. Тогава са инвестирани средства в размер  над 1,3 млн. лева.

Общият размер на средствата, отделени за репеленти за отблъскване на дивите свине от началото на изграждане на съоръжението е около 80 хил. лв, но към настоящия момент поставянето на подобни вещества не е актуално и зависи от конкретната епизоотична обстановка и състоянието на популацията и миграционните й нагласи по продължението на оградното съоръжение. Към момента не се наблюдават следи от преминаващи диви свине от двете страни на съоръжението. Популацията и от двете страни е редуцирана в резултат на комплексните мерки, взети и в двете държави. През този сезон има и по-благоприятна хранителна среда, която не създава предпоставки за миграционни движения. Поради това не се налага и поставяне на репеленти в настоящия момент.

Създадена е необходимата организация за периодично обхождане на оградното съоръжение от горските инспектори от РДГ-Варна и РДГ-Русе. При обходите на горските служители освен за наличието на движение на диви свине, се наблюдава и  състоянието на самото съоръжение и при необходимост се предприемат действия за укрепване и поддържането в изправно състояние. По актуални данни от края на месец юли 2020 г. се провеждат дейности по обезтревяване с цел подготовка за предстоящия по интензивен за миграция есенен период.

Прави се постоянен анализ на състоянието на популацията и това определя честотата на обходите, които в по-интензивните периоди на разпространение на болестта бяха 24-часови, като в тях бяха ангажирани служители на ИАГ, държавните предприятия и стопанствата към тях.

Извън сухата статистика болестта Африканска чума по свинете продължава да напредва независимо от усилията на държавата да я ограничи. Поради това, че основния начин на разпространение е човешката дейност апелираме всички ловци, земеделци и любители на природата стриктно да спазват мерките за биосигурност.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама