Лозарите генерират до 600 лв загуба на декар

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Настояват да им бъде разяснен механизмът на разпределение на извънредните помощи в земеделието

Между 450 и 600 лв загуба на декар генерират производителите на винено грозде за 2022 г, съобщиха по време на пресконференция от Националното сдружение на българските лозари (НСБЛ). По данни на председателя на сдружението Атанас Василев през 2021 г загубите на декар са били средно 300 лв. Според Калин Иванов, който от 4500 дка винени лозя към момента обработва едва 1000 дка, разходите за декар лозов масив достига над 1000 лв до 10 август, а брането след това изисква по още 32-33 ст на килограм. При 60 ст за килограм обаче сметката на производителите на винено грозде не излиза.

Според Атанас Василев положението в сектор „Винено грозде“ е трагично. „Приравнени сме на черупковите плодове“, коментира той помощта за ликвидност на стопанствата в размер на 45 лв на дка.

Представителите на сектора обявиха стачната си готовност, след като след изпратено преди седмици писмо с искания да им бъдат разяснени критериите, по които са формирани ставките по извънредните помощи заради войната в Украйна те получават минимално плащане. „Апелираме към министър Явор Гечев и министър-председателя Гълъб Донев да спасят един умиращ бранш“, каза Даниел Ангелов. Той е собственик на лозов масив край Монтана, който през последните седмици след силна градушка е пострадал и от сериозни валежи, и гроздето не може да бъде спасено.

Производителите на винено грозде ес оплакаха от факта, че са единствения бранш, който не получава национално доплащане у нас. В рамките на тази година освен плащания по СЕПП собствениците на винени лозя се очаква да получат общо 121 лв допълнителни помощи – 17 лв и 22 лв на декар съответно по двете плащания заради пандемията от коронавирус, както и 37 лв по временната рамка за подпомагане на някои сектори и 45 лв за ликвидност на стопанствата заради войната в Украйна.

На фона на техните помощи производителите на десертно грозде за тази година получават допълнително плащане от 400 лв, а обяснението, според НСБЛ е, че десертното грозде се приема за плод, а виненото – за суровина, независимо, че разлика в отглеждането почти няма.

От сдружението очакват среща с министъра на земеделието, на която да бъдат представени факти относно формирането на сумите за подпомагане. Ако стопаните не бъдат удовлетворени, готвят протести. „Готови сме да затваряме ГКПП-та“, каза Калин Иванов. „Масово колеги изкореняват лозя“, коментира още той и допълни, че в рамките на два месеца от 210 хил. дка с винено грозде масивите, които отговарят на условията за подпомагане са станали 162 хил. дка. „Това показва, че само за два месеца останалите декари вече не се обработват и стопаните са се отказали от тях“, допълни още той.

Осигуряването на приоритет на сектора, по-далновидна политика и стратегия за 25 години напред за развитие на бранша, са още от исканията на производителите на винено грозде.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА