Липса на сътрудничество между науката и фермерите отчитат за ПРСР 2007-2013

Георги Узунов
Георги Узунов
2 Минути

Повишила се е нетната добавена стойност в подпомогнатите по ПРСР 2007-2013  стопанства, сочи последващата оценка на ПРСР 2007-2013, научи „Агрозона“. Делът на подпомогнатите стопанства в общия обем на създадената брутна продукция от земеделие се повишава от 69% преди програмния период на 82% през 2015 г. Хранително-вкусовата промишленост е успяла да се възползва от европейски средства по програмата. Положително е въздействието върху околната среда, въпреки че е трудно то да бъде оценено.

Иновациите не са били основен приоритет на бенефициентите по предходната ПРСР, няма и добра система за сътрудничество между науката и земеделските производители, друг негативен извод от прилагането на ПРСР през предходния период е, че Програмата почти няма принос за развитие на широколентовата интернет връзка, въпреки няколкото проекта за информационни и комуникационни центрове. И по отношение на заетостта не са постигнати съществени резултати в селските райони, тъй като средствата са били насочени предимно за инвестиции в стопанствата.

Ограничен е приносът на ПРСР 2007-2013 към диверсифициране на селските икономики, инвестициите предимно са били насочени към изграждане на фотоволтаични инсталации и къщи за гости.

Препоръчва се и да се подобри интернет страницата на ПРСР, а поради трудности с осигуряването на непрекъсната работа на Националната селска мрежа има препоръка да се помисли за нейното институционализиране.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА