Кристиан Ламберт: Семейството и доброволчеството не са лесни за съчетаване

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

 

Кристиан Ламберт е първата жена, която оглавява европейската асоциация на фермерите. Президентът на COPA Кристиан Ламберт разказа пред немската специализирана медия agrarheute за своята работа, предстоящата реформа на Общата селскостопанска политика, и за ролята на жените в управителните органи на земеделските организации.

  1. Вие сте първата жена, която оглавява Европейската асоциация на фермерите. Как успяхте да постигнете този успех?

Още моите родители занимаваха с доброволна работа. И майка ми, и баща ми бяха председатели на сдружението на християнските фермери. Аз също се включих рано, първо в асоциацията на младите фермери, а по-късно и в организацията на регионалните асоциации, където бях избрана за член на борда. В устава на Националната асоциация на земеделските производители (FNSEA) във Франция е предвидено, в изпълнителната комисия да има поне една жена фермер. Ръководството на асоциацията ми предложи да поема поста на вицепрезидент, но се наложи да ме убедят, тъй като високият пост малко ме стресна. След това през 2017 г. бях избрана за президент на асоциацията. После действащият тогава президент на COPA Йоахим Руквид ме попита дали бих искал да поема поста му.

  1. Искате ли да видите повече жени в земеделските асоциации?

Да разбира се! В момента имаме четири дами на ръководни постове в асоциациите. За първи път сме толкова много. Преди бяхме само една или две. Освен това 13 от 69-те членове на националния съвет на СОРА са жени. Това не звучи много, но само 25 % от управителите на ферми във Франция са жени, така че паритетът в асоциацията е трудно постижим. Но имаме нужда от повече жени фермери на отговорни длъжности. Семейството и доброволчеството обаче не са лесни за съчетаване. Имам късмет, че съпругът ми ме подкрепя в това.

  1. Какво правите като президент на COPA, за да упражнявате политическо влияние от името на фермерите?

Говоря, убеждавам, обяснявам. Срещам се с много политици. Казвам на вземащите решения, че сме готови да се съгласим с политиките, но също така призовавам да се даде достатъчно време на фермерите да ги приложат. Срещнахме се с еврокомисаря по земеделие Януш Войчеховски миналата седмица. Обменяме идеи и с асоциациите на фермерите в различните страни. Обяснявам на фермерите какви са най-новите развития в политиките и искам техните мнения за това, накъде да поемем. Разговаряме също с представители на обществото, екологичните и потребителските организации. За нас е важно те да разберат, че фермерите работят и се развиват. Европейците трябва да разберат, че могат да се гордеят със земеделието си. Никъде по света фермерите не правят толкова много за околната среда, както в Европа. В същото време фермерите са част от решението на проблемите с изменението на климата.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА