Красивата смрадлика лекува силни възпаления и тинейджърски притеснения

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

Ярките огнени листа на смрадликата не остават никого безразличен към нея. Тя е толкова популярна не само защото е изключително красива в градината през пролетта и есента, но и понеже е известен лек за много болки. Представител е на семейство Анакардиацеа (Anacardiaceae). В англоезичните страни е получила названието димящо дърво, заради облаците от сиви и розови семена. Смрадликата или както я наричат у нас тетрата, може да бъде храст или малко дърво в зависимост от начина на отглеждане, често се среща като храст, обвил ограда или зид. Тя е издръжлива на сянка, макар да обича яркото слънце, може да понесе и ниски температури. Живее от 70 до 100 години. Листата и са с яйцевидна форма, гладки, наредени последователно на клонките. На цвят са наситено зелени, използват се широко за лечение. Намират приложение в бояджийството и мебелното производство. Смрадликата цъфти през май и юни – със зеленожълтеникави цветчета. Плодовете и узряват  през август и септември, те са с крушовидна форма и имат костилки.

Успокоява силни възпаления28-29-5

Като повечето растения от този род смрадликата съдържа танин. При нея танинът е концентриран най- вече в листата. Те се берат от юни до август, тогава са напълно развити и плътни. Отрязват се връхните млади клонки, листата се отделят от тях още докато са свежи. Поставят се в кошове, а не в торби, защото лесно се запарват и почерняват при сушенето. Съхраняват се в сухи, проветриви и сенчести помещения, не трябва се мачкат.

Запарката от смрадликата се употребява външно, като противовъзпалително и антисептично средство при кожни заболявания, гнойни пъпки, циреи, рани дори подуване на крайниците от измръзване. В смес със сол и нешадър се използва за гаргара при гърлобол и жабурене за заякване на венците. С нея се лекува и бяло течение правят се промивки. Използва се при отравяния с тежки метали, но това става само  под лекарско наблюдение, за да се избегне предозирането.

Рецепта:

100 г ситно нарязани листа се заливат с 1 литър вряла вода. След като изстине течността може да се употребява. От остатъка се правят лапи върху подути вени или върху рани от дълго залежаване.

Често при чувствителна кожа се прави маска от смрадлика, която увеличава защитните функции на кожата и премахва усещанията за опъване. Маската се приготвя много лесно при домашни условия, малко количество измити листа се намачкват и към тях се прибавя мед, препоръчително е да бъде липов. Разбърква се и се нанася върху кожата. Престоява около 20 минути и след това се отмива с хладка вода.

Лекува тинейджърски притеснения28-29-1

Отварата от смрадлика действа дезинфекционно, антибактериално и противогъбично. Правят се компреси с отвара от смрадлика – 50 г ситно на рязани или натрошени листа  се варят 20 минути в 2 л вода. С отварата младите хора трябва да мият лицето си сутрин и вечер в продължение на две седмици.

Тетрата е красиво декоративно дръвче, което се използва много при направата на ландшафни проекти. Поради нейната непретенциозност към почвените и климатичните условия, често се използва за единични и групови засаждания в парковете и градините.

С червените си листа смрадликата придава екзотичен вид, привлича погледа на всеки с огнените си багри. Създава усещане за топлина и уют, в комбинация с лечебните си свойства е желана във всяка градина.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА