Котировките на пшеницата реагираха на удължаването на “зърненото споразумение”

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
1 Минути

Ако споразумението продължи само 60 дни, то ще приключи точно преди началото на зимната реколта в Украйна

Цената на пшеницата на световните борси падна след удължаването на “зърненото споразумение”. Така фючърсите за пшеница в Чикаго паднаха с 1,7% до $6,985 за бушел в Сингапур, след като показаха първото седмично повишение от началото на февруари в петък, пише Bloomberg .

Царевицата падна с 1,1% до $6,275 за бушел, първият спад от пет сесии. Според селскостопанския анализатор на Rabobank Group Денис Вознесенски разногласията между Русия и Украйна относно продължителността на удължаването вероятно ще добавят рискова премия в сравнение с това, ако двете страни са се съгласили от самото начало.

„Ако споразумението продължи само 60 дни, то ще приключи точно преди началото на зимната реколта в Украйна“, каза Вознесенски. — По това време Русия вероятно ще има повече възможности за преговори, защото светът ще се нуждае от повече украинско зърно от сезонна гледна точка. Ако срокът на валидност е 120 дни, тогава това ще покрие поне първоначалния период на прибиране на реколтата.

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама