Колко актуално ще стане поливането

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
2 Минути

Усиленото засушаване и горещините ще изискват в бъдеще все повече и повече поливане. В Германия, например, се поливат повече от 2 млн. ха пасища и около 12 млн. ха обработваеми земи и специалистите прогнозират конфликти за иззползването на ресурсите.  Днес около 1,3% от достъпната вода в Германия се използва за поливане в селското стопанство, което се оценява на около 16,6 млн. куб м вода се използват за селското стопанство, 71% от нея отиват за обработваемите земи, а 28% – за пасищата.

В края на краищата обаче поливането е относително скъпо удоволствие. Вместо това много производители допускат загуби на реколтата в засушливите години. Или те отглеждат зърнени култури на намиращи се под заплаха от изчезване територии, които се събират рано и следователно, страдат по-малко. Скоро ще се види дали този модел на организация може да работи и в бъдеще.

По тази причина поливането днес не е много рентабилно за много стопанства в Германия. Досега се поливаха основно зеленчуци, плодове и лозя.

Падането на нивото на подпочвените води или ниските нива на реките обаче предизвиква повече и повече проблеми в години на засушаване. Но те винаги трябва да се разглеждат регионално. В някои федерални провинции, такива като Долна Саксония, съществуват строги правила за това колко вода можете да използвате за поливане. Въпреки това обаче количеството на водата е недостатъчно и в конкуренция с производителите на енергия, битката за ресурсите тепърва предстои.

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама