Кои са основните изисквания за директни плащания на площ

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

За да получат стопаните директни плащания за земите си и в настоящата кампания, е необходимо да имат валидно правно основание и да извършват земеделска дейност. Изисква се производство на земеделска продукция, да се извършва паша или площите да се поддържат в състояние, което ги прави подходящи за обработване или паша. Това става ясно от наръчника за директни плащания, публикуван от Министерството на земеделието.

От ведомството поясняват, че земите под угар са допустими за подпомагане, когато върху тях е извършена най-малко една почвена обработка (изораване или дисковане) до 31 май на годината на кандидатстване и максималната височина на тревостоя не надхвърля 0.5 м.

Що се отнася до постоянно затревените площи, те са допустими за подпомагане, когато:
на тях има не повече от 100 броя дървета и/или храсти на хектар като височината им не надхвърля 0.5 м. и са с мозаечно разположение. За храсти като орлова папрат, чемерика, айлант, къпина, клек, хвойна и аморфа височината не е от значение. Ако има сгради, съоръжения, скали, скални участъци, ерозирали или оголени терени, те не трябва да заемат повече от 10 % от общата площ, след изключване на компактните (над 100 кв. м.) неподходящи за подпомагане площи.

При заявяване на постоянни пасища в ИСАК се следи за гъстота от минимум 0.15 ЖЕ/ха.

Изискването по отношение ливадите за косене е те да се поддържат с максимален тревостой от 0.7 м. във всеки момент на годината. За подпомагане за постоянно затревените площи се изисква те да са поддържани в състояние, което позволява паша или косене и на тях да е извършена минимална земеделска дейност съгласно Наредбата за критериите за допустимост на земеделските площи. Важно условие е, че максималният тревостой във всеки момент от годината не трябва да надхвърля 0.35 м.

Ако стопанисвате трайни насаждение, е необходимо да се уверите, че най-малко 70 % от растенията в парцела след изключване на недопустимите части, са живи, т.е. не са изсъхнали. Освен това почвата в междуредията е необходимо да се поддържа с подходящи обработки или косене.

От МЗХГ подчертават, че е изключително важно земеделският стопанин да не пропусне да заяви участие по всички схеми, на чиито условията за подпомагане отговаря. При изпускане на схема, средства по нея няма да се изплащат.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА