Кои кокошки носят яйца с два жълтъка

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
5 Минути

Сред хората се носят слухове, че има такава порода кокошки, която може да носи яйца с два жълтъка. Всъщност това не е особеност на никоя порода, но има различни причини за проявата на този „феномен“.

Предимство или недостатък?

Такъв интересен феномен не може да се счита за предимство. За животновъда, който е открил яйце с двоен жълтък в гнездото на  птиците си, това е тревожен сигнал. Въпреки че такъв необичаен продукт не е опасен и може да се яде, то тази функция е по-скоро недостатък, отколкото предимство. Яйцето с два жълтъка изглежда почти същото като обикновено. Черупката е със същия цвят, а разлика се открива само в теглото, което достига до 120 грама. И разбира се, при счупване можете да забележите наличието на два жълтъка, а понякога дори и примес на кръв. Кръвните съсиреци могат да сигнализират за различни заболявания при кокошката.
Най-големият проблем при това явление е, че такива яйца изобщо не са подходящи за излюпване, защото ембрионите изобщо не могат да се развият в тях.

„В инкубатора ни бяха излюпени 2 пилета от едно яйце! Имаше две черупки и три пилета, това показва моят личен опит. Те живеят и досега, на три месеца са и дори вече не ги различаваме от останалите, не ги маркирахме навреме.“, споделя един стопанин.

Яйца с два жълтъка, причини

Най-честата причина са физиологичните промени, които настъпват в организма на „кокошката носачка“. Ето защо, най-често „производител“ на този необичаен продукт е стара кокошка, на която вече й е дошло време за супа. Тонусът на яйцепровода при тях намалява с възрастта, което провокира появата на такива патологии.

Друга причина, която е свързана с възрастта на срив, са хормоналните нарушения, които се появяват в самото начало. От момента, в който навлизат в “пубертета”, кокошките имат драматична промяна в начина на живот: дълги дневни часове, засилено хранене и наличие на примеси в храната. Поради това се получава неуспех по време на процеса на овулация.

В някои случаи птицевъдите изкуствено стимулират узряването и яйценосенето. За да се получат голям брой яйца, към храната се добавят хормонални препарати, които са не само вредни за здравето на кокошките носачки, но и опасни за хората, които ще ядат яйцето или кокошката след това. Поради най-силната хормонална стимулация в яйцата може да има не само 2, но и повече жълтъци, но това със сигурност не е нормално.

Възпаления също могат да бъдат причина за наличието на два жълтъка. Най-често възпалителният процес в тъканите на яйцепровода или салпингитът се проявява по този начин. В такъв случай болните пилета се нуждаят от спешно лечение и специални грижи.

Как да се справим с това явление?

Невъзможно е да се каже еднозначно, че определено действие може да отстрани проблема. Всичко зависи от това какво е предизвикало появата на патологията.

Ето няколко съвета, които да ви помогнат.

-Ако вашите кокошки изведнъж започнат да снасят необичайни яйце, опитайте да намалите продължителността на дневната светлина за тях до 12-13 часа и след това пак постепенно я увеличете.

-За съжаление не е възможно да се помогне и възстанови здравето на вече възрастните кокошки. Здравословното състояние и характеристиките на снасянето на яйца при тях са окончателни. Единственият вариант е да ги замените с млади пилета.ДФЗ, проекти, Agrozona.bg

-Ако хормоналното разстройство е причинено от добавянето на опасни лекарства за подобряване на производството на яйца, е важно спешно да ги премахнете от диетата им. Понякога това не решава веднага проблема и приемането на хормони може да остави доживотен отпечатък върху здравето на стадото.

-Наличието на кървави съсиреци в протеиновата маса, тънки или обратно – тежка обвивка, или нервност на повърхността на яйцето също са опасни индикации за здравето на кокошките. В такъв случай е най-добре ветеринарен лекар да изследва кокошките и да предпише последващо лечение.

Промишлени мутации

Производството на мутанти с два жълтъка е от полза за индустрията, тъй като такъв продукт произвежда много повече яйчен прах и търсенето им е много по-голямо.
Всъщност това е голям проблем, поради който се намалява продължителността на производствения период при кокошки носачки, както и проблеми с репродукцията и здравето при бъдещото потомство. Почти винаги подобни намеси в естествените процеси завършват с неуспех, но въпреки това често се практикуват.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА