Кои домашни растения могат да се ядат (изцяло или частично)?

Георги Узунов
Георги Узунов
8 Минути

Не само красиво, но и вкусно и здравословно – това е тенденцията в последно време. Ако отглеждате стайни растения, то тогава може да замените обичайните теменужки и фикуси с нещо по-екзотично и дори годно за консумация.

В чужбина вече е актуално да се прави истинска мини градина на перваза на прозореца с маруля, билки и репички. Много ентусиазирани производители на растения дори успяват напълно да отглеждат домати, краставици и картофи на градския балкон и да събират добри култури.

Днес ще поговорим за други “ядливи” стайни растения, които можете да опитате да засадите в апартамента, за да се насладите на плодовете им и да изненадате гостите.

Кафеено дърво

Да пием ароматно кафе от зърна, отглеждани на перваза на прозореца? Това е съвсем реално, не се изненадвайте! Ако направите всичко правилно, от възрастно кафено дърво при благоприятни условия можете да получите до 300-400 г плодове годишно.

Можете да отглеждате кафе у дома както от семе, така и от резници от подходящ сорт. Резниците ще растат по-бързо в апартамента и ще дадат реколта, докато размножаването на семена от това растение не е лесно.

Кафеното семе (зърно) за покълване трябва да е зелено и прясно. Няколко дни след извличане от плодовете, то практически ще загуби покълването. За всеки случай ще изясним, че пакетираните кафени зърна няма да ви свършат работа.

Така че, трябва да вземете семената от узрели плодове (може да има 1-3), да обелите пулпата и изплакнете в разтвор от калиев перманганат. Тогава е необходимо да се наруши целостта на твърдата обвивка на зърното (да се подаде или омекне с киселина), в противен случай тя просто няма да расте. След това накиснете семената за няколко дни в разтвор на биостимулатор и засадете плоската страна надолу много плитко в саксия с плодородна рохкава почва.

Навлажнете почвата в саксия с бутилка за пръскане, покрийте с филм, поставете на най-топлото светло място (но без пряка слънчева светлина) без течение. Периодично навлажнявайте, за да не изсъхне почвата, а когато кълновете се покажат (може да отнеме до 2 месеца), отстранете филма.

Отглеждането на кафе се нуждае от редовно поливане и пръскане, температурата през лятото е около 23 ° C, а през зимата най-малко 15 ° C, торене с “минерална вода” на всеки 2 седмици.

Ананас

Тропическият плод ананас изобщо не расте на палма, както някои хора смятат – това растение е тревисто и може да се настани в голяма саксия във вашия дом. Вярно е, че за да го отглеждате в апартамент, трябва да се грижите за него – това не е най-непретенциозното растение, предупреждаваме ви веднага.

Семената на сортовете ананас не се развиват, така че за неговото отглеждане ще ви е необходима горната част на плодовете с листа. Разбира се, листата не трябва да са сухи и мразовити, което ще рече, че ви трябват пресни плодове.

ananas staen -agrozona-bg

Горната част се засажда в рохкава почва с добър дренаж (например торф и пясък в равни пропорции), поръсва се с много вода и за първи път, докато ананасът се вкорени, покрийте с прозрачен съд (буркан, пластмасова торбичка). Вкореняването става след 1,5-2 месеца.

След вкореняване растението се мести в по-голяма саксия (тя трябва да е широка, но плитка).

Необходимо е да поливате растението редовно, но пестеливо. Също така, ананасът харесва редовното пръскане с утаена вода. През зимата е много желателно растението да се осветява с флуоресцентна лампа.

Не се препоръчва да подхранвате ананаса с алкални торове като вар или дървесна пепел.

Ако ананасът е пораснал повече от съда си, той се трансплантира в друг по-голям контейнер.

При правилна грижа ананасът ще даде плодове още на 3-4-та година.

Нар

Не е възможно да отгледате пълноценно дърво от нар у дома, но вкусни плодове могат успешно да се получат с декоративен джудже сорт с височина около 1 м. Освен това, такова дърво в саксия е много декоративно и красиво, а  цветовете му са с уникален аромат!

Семената от нар могат да бъдат получени или от узрял плод от сорта или можете да ги купите в магазин за домашни растения. Първо се засажда в плитък контейнер с универсална почвена смес за разсад, навлажнена, покрита с фолио и поставена до светъл, топъл прозорец.

Кълновете трябва да се появят след по-малко от месец. След това те трябва да бъдат преместени в по-големи контейнери, в които задължително е осигурен дренаж. Най-добре е да използвате почва за рози или бегонии или самостоятелно приготвена смес (трева / листен хумус / торф / пясък в съотношение 2/1 / 0.5 / 0.5).

Това растение обича светлина (разсеяна, а не пряка слънчева светлина) и температура около 25 ° C. Поливането трябва да е обилно и редовно.

За добър растеж и цъфтеж нарът се подхранва от есента до пролетта. За целта използвайте минерален тор за домашни растения с ниско съдържание на азот.

Веднъж на 3-5 години си струва да пресадите растението в контейнер с диаметър около няколко сантиметра и за това не е необходимо да избирате много дълбоки саксии – кореновата система на нара не отива много дълбоко в почвата.

Цитрусови плодове

Лимон, мандарини, портокал, помело, мандарина, грейпфрут – всички тези цитрусови плодове са непретенциозни и растат добре в стайни условия.

Условията за отглеждане в къща са много сходни за всички тях – много топлина и разсеяна светлина, редовно обилно поливане, пръскане с топла вода, специализирано подхранване и превантивно измиване на листата с инсектицид.

забрана, земеделски стоки, Agrozona.bg

Основната разлика между различните видове цитрусови плодове е подготовката на семената им за сеитба. Например, лимонът ще реагира добре на предварително накисване на семената в стимулатор на растеж, семената на грейпфрута дори не се нуждаят от накисване.

Единственото е, че не всички домашни цитрусови плодове ще ви зарадват веднага с плодове с отличен вкус. Така че, за да си осигурите наистина вкусни плодове от портокал и мандарина, ще трябва да засадите домашно растение.

Люта чушка

Ярко червени, оранжеви, жълти и дори лилави плодове от различни видове и сортове люта чушка, подходящи за отглеждане в апартамент, са не само изключително декоративни, но и са добра подправка. Растенията в саксията са по-малки и по-компактни от градинските им колеги, а плодовете им не губят горящия си вкус.

За да отглеждате люти чушки у дома, изберете топъл прозорец, които гледат на югоизток или на югозапад. Плодовете узряват 5-6 месеца след поникването. Тъй като пиперът е многогодишно растение, той може да расте в саксии, без да се пресажда до 5 години.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА