Климатичните промени позволиха отглеждането на по-доходоносни сортове тютюн в България

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

 Климатичните промени позволиха отглеждането на по-доходоносни сортове тютюн в България. Стопаните в Северна България залагат вече на ориенталски тютюн. Сега там наред със сортова група „Басми“ и традиционния български сорт „Крумовград“ се отглеждат двата сорта гръцки тютюн „Гръцка басма“ и „Катерини“. Това каза за „Агрозона“ Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България 2010 (НАТ 2010).

Оказа се, че в Североизточна България има перфектни климатични условия за отглеждане на ориенталски тютюн, който освен че е с по-добро качество, дава и по-добри добиви. Производителите, отглеждащи тези сортове, стават по-атрактивни за пазара. Търговците предпочитат да сключват договори с организации на тютюнопроизводители в региони, където има среда за отглеждане на тези атрактивни сортове.

Малка територия, голям производител

През последните 10 години Националната асоциация на тютюнопроизводителите НАТ-2010 успя да постигне две много важни неща. Първо, участвайки в три много големи браншови асоциации в сектора – International Tobacco Growers Association (ITGA), където имаме възможност да обсъждаме най-актуалните сортове. Българските тютюнопроизводители работят с най-актуалните сортове тютюн. По този начин успяваме да стоим добре на световния пазар, колкото и малки количества суровина да произвеждаме.

Също така, участвайки в Европейската организация на тютюнопроизводителите UNITAB и оглавявайки я, НАТ-2010 дава информация за тенденциите и борбата с предизвикателствата в сектора на европейско ниво, по думите на Филев, „Там България взима решения заедно с други държави от ЕС като Италия, Полша, Гърция, Франция, Унгария, Германия. Следим постоянно какво трябва да се направи, за да бъде българският тютюнопроизводител равнопоставен на колегите си в останалите държави“.

Бъдещето е на организациите на производители

В европейската междубраншова организация ELTI, която обединява производители и преработватели, национална преходна помощ, тютюнопроизводители, Agrozona.bgбългарският тютюнев бранш има пряка комуникация със субектите, с които всяка година сключва договори за изкупуване на тютюневата суровина. „В комуникацията с тях ние следим за правилното окачествяване на суровината и постигането на високи изкупни цени за българските и европейските производители на тютюн. Там ние сме на прага да сключваме с търговците многогодишни договори, каквато е например практиката в Гърция и Италия за сключване на тригодишни договори. Така тютюнопроизводителите ще знаят кой ще изкупува тютюневата им суровина за период от три години, как ще бъде окачествявана, с какви сортове ще работят. От своя страна търговците ще знаят на кого могат да разчитат да произвежда за тях. Така се създава доверие в сектора“, обясни Цветан Филев.

„Смятам, че ако успеем да създадем организации на производители в България, ще бъдем по-атрактивни за търговците. Това е бъдещето на сектора и е свързано с новата Обща селскостопанска политика на ЕС“, каза още председателят на НАТ- 2010.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама