Климатичната криза вече струва на Германия повече от 80 милиарда евро

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Около половината от територията на Европейския съюз изпадна в извънредна суша, което ще доведе до намаляване на добивите в няколко страни и горски пожари

Климатичната криза вече е струвала на Германия повече от 80 милиарда евро щети, причинени от екстремни метеорологични условия, според проучване, поръчано от швейцарската консултантска компания Prognos за германското министерство на икономиката и опазването на климата, съобщава www.agroportal.pt.

Щетите са резултат от екстремни метеорологични явления, като изключително горещите и сухи лета на 2018 и 2019 г. и миналогодишните наводнения в западната част на страната.

Само трите явления струват общо около 80,5 милиарда евро, като горещините и сушата са причинили щети от 35 милиарда евро, а въздействието от наводненията през 2021 г. надхвърля 40 милиарда евро. Регистрирани са и щети от 5 милиарда евро заради отделни бури и градушки.

От 2000 г. щетите, свързани с климатичната криза, предполагат средни годишни разходи в Германия от 6,6 милиарда евро, според доклада, въпреки че проучванията показват, че реалните разходи могат да бъдат много по-високи, тъй като щетите за хората не се вземат предвид, освен въздействието за здравето и биоразнообразието.

 

Колко костват явленията

Според германския министър на околната среда Щефи Лемке констатациите трябва да се приемат като „предупредителен знак за предотвратяване на нови кризи“.

„Трябва и ще инвестираме повече в защитата на климата и адаптирането, за да защитим по-добре нашето население“, каза тя, имайки предвид Програмата за незабавни действия за адаптиране към климата и Програмата за действие за защита на климата, разработени от германското правителство за „подобряване срещу опасностите от климата“.

Докладът на Prognos също така отбелязва, че секторите на горското стопанство и селското стопанство са били най-засегнати от жегата и сушата, като загубите възлизат на около 25,6 милиарда евро между 2018 г. и 2019 г.

В случай на наводнения, особено в южната част на Северен Рейн-Вестфалия и в северната част на Райнланд-Пфалц, домакинствата бяха особено засегнати, като загубите възлизат на 14 милиарда евро.

Строителният сектор, транспортната инфраструктура, индустрията и търговията също бяха засегнати в размер на 5 до 6,9 милиарда евро.

Германският вицеканцлер и министър на икономиката Роберт Хабек, който отговаря за опазването на климата, каза, че “глобалната климатична криза достига точка на пречупване”, като посочи сушите в Южна Европа, наводненията в Австралия, Мадагаскар и Германия.

 

Сушата засяга все повече страни

Продължителна суша, която засегна около половината от Европейския съюз, ще доведе до намаляване на добивите в няколко страни, според доклад, публикуван от Европейската комисия.

Суша в Европа – юли 2022 г., доклад, изготвен от Съвместния изследователски център на Европейската комисия въз основа на работата на Европейската обсерватория за суша, отбелязва, че „тежката суша, която засегна няколко региона на Европа от началото на годината, продължава да се разширява и се влоши“ поради комбинация от липса на дъжд и необичайна топлина.

Понастоящем 46% от площта на ЕС е обект на извънредни ситуации по отношение на стреса на културите и добивите, т.е. значителен дефицит на почвена влага.

Европейската комисия предупреждава, че „водният и топлинният стрес причиняват загуби на добив в сравнение с вече негативните перспективи за зърнени култури и други култури“, като отбелязва, че „Франция, Румъния, Испания, Португалия и Италия е вероятно да изпитат това явление. Липсата на валежи означава, че съдържанието на вода в почвата е намаляло значително, което затруднява растенията да получат вода от почвата. Всеобхватният стрес при растенията се забелязва особено в италианските равнини, на юг, в центъра и на запад от страната, във Франция, в централна Германия и източна Унгария, в Португалия и в северна Испания “, се казва в документа.

ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА