Китай въвежда проектоправила за генното редактиране на хора

Васил Русев
Васил Русев
2 Минути

Китай обяви проектоправила за генното редактиране и други потенциално рискови биомедицински технологии, след като съобщението за създаване на бебета с променена ДНК възмути световната научна общност, съобщи АП, цитирана от БТА.

Според предлаганите правила генното редактиране, генният трансфер и генното регулиране ще бъдат категоризирани като „високо рискови“ и ще се контролират от държавната комисия по въпросите на здравеопазването.

Мерките се предлагат, след като през ноември миналата година Хъ Цзянкуей от Южния научно-технологичен институт в Шънчжън обяви, че е променил ДНК на момиченца близначки с метода за редактиране на гени СRISPR-cas9. Той дава възможност да бъде въвеждан необходим ген или дезактивиран проблемен ген.

Разкритието, че методът е използван за зачеване на деца, предизвика реакция за етичната страна на процедурата. Специалистите заявиха, че Хъ е изложил децата на неизвестни здравни рискове и възможна по-голяма податливост на вирусни заболявания.

Генното редактиране за репродуктивни цели е забранено в САЩ и повечето европейски държави. В Китай са забранени изследванията с ембриони, „които нарушават етични или морални принципи“. Според етични принципи от 2003 г. генното редактиране е допустимо с научни цели, но експерименталните ембриони не трябва да се поддържат живи повече от 14 дена.

Хъ Цзянкуей каза, че е редактирал гените на бебетата, за да ги направи резистентни на вируса ХИВ, защото баща им е заразен.

В интервю пред АП месец преди да бъде обявен проектът му, Хъ каза, че според него генното редактиране на човешки ембриони, от което се ражда дете, е разрешено в Китай, защото там няма закон, който да го забранява.

Китайските власти веднага спряха експериментите на Хъ, след като той ги огласи.

Хъ обаче е нарушил националните указания за работа и ще бъде наказан за законови нарушения, съобщи Синхуа миналия месец. Агенцията не посочи кои закони той може да е нарушил, но отбеляза, че е изфабрикувал етичен коментар от други специалисти.

Avatar photo
Автор: Васил Русев
Васил е журналист в уебсайт и списание „Агрозона“ от август 2018 година. Роден е през 1983 година в Пловдив. Възпитаник е на Националната професионална гимназия по горско стопанство "Христо Ботев" в град Велинград и на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Работи като журналист от повече от 10 г., а опитът му е съсредоточен в длъжностите - репортер, редактор и водещ. Личните му интереси са свързани с историята, политиката, природните процеси и спорта.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА