Китай въвежда проектоправила за генното редактиране на хора

Васил Русев
Васил Русев
2 Минути

Китай обяви проектоправила за генното редактиране и други потенциално рискови биомедицински технологии, след като съобщението за създаване на бебета с променена ДНК възмути световната научна общност, съобщи АП, цитирана от БТА.

Според предлаганите правила генното редактиране, генният трансфер и генното регулиране ще бъдат категоризирани като „високо рискови“ и ще се контролират от държавната комисия по въпросите на здравеопазването.

Мерките се предлагат, след като през ноември миналата година Хъ Цзянкуей от Южния научно-технологичен институт в Шънчжън обяви, че е променил ДНК на момиченца близначки с метода за редактиране на гени СRISPR-cas9. Той дава възможност да бъде въвеждан необходим ген или дезактивиран проблемен ген.

Разкритието, че методът е използван за зачеване на деца, предизвика реакция за етичната страна на процедурата. Специалистите заявиха, че Хъ е изложил децата на неизвестни здравни рискове и възможна по-голяма податливост на вирусни заболявания.

Генното редактиране за репродуктивни цели е забранено в САЩ и повечето европейски държави. В Китай са забранени изследванията с ембриони, „които нарушават етични или морални принципи“. Според етични принципи от 2003 г. генното редактиране е допустимо с научни цели, но експерименталните ембриони не трябва да се поддържат живи повече от 14 дена.

Хъ Цзянкуей каза, че е редактирал гените на бебетата, за да ги направи резистентни на вируса ХИВ, защото баща им е заразен.

В интервю пред АП месец преди да бъде обявен проектът му, Хъ каза, че според него генното редактиране на човешки ембриони, от което се ражда дете, е разрешено в Китай, защото там няма закон, който да го забранява.

Китайските власти веднага спряха експериментите на Хъ, след като той ги огласи.

Хъ обаче е нарушил националните указания за работа и ще бъде наказан за законови нарушения, съобщи Синхуа миналия месец. Агенцията не посочи кои закони той може да е нарушил, но отбеляза, че е изфабрикувал етичен коментар от други специалисти.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Avatar photo
Автор: Васил Русев
Васил е журналист в уебсайт и списание „Агрозона“ от август 2018 година. Роден е през 1983 година в Пловдив. Възпитаник е на Националната професионална гимназия по горско стопанство "Христо Ботев" в град Велинград и на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Работи като журналист от повече от 10 г., а опитът му е съсредоточен в длъжностите - репортер, редактор и водещ. Личните му интереси са свързани с историята, политиката, природните процеси и спорта.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама