Китай ще бъде основният вносител на фуражно зърно и соя в следващото десетилетие

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Според прогнозите на USDA търсенето на китайския пазар на царевица, сорго и ечемик няма да може да бъде задоволено от местното производство

Африка, Близкият изток, Китай, Югоизточна Азия, Западна Азия и Латинска Америка ще движат световната търговия през следващите 10 години поради увеличеното търсене на храна. Това се посочва в доклада на Министерството на земеделието на САЩ (USDA).

Според прогнозите на анализаторите, Китай ще остане водещият световен вносител на соя: той ще представлява 62,4% от световния внос на соя до 2033/34 г. Търсенето от Китай ще допринесе за непрекъснатия растеж на търговията със соя през следващите 10 години, като общият глобален внос на соя ще се увеличи с 44,8 милиона тона (+25,3%) до 221,6 милиона тона.

Годишният внос на фуражно зърно в Китай ще достигне 44,2 милиона тона до 2033/34 г. (+3,4 милиона тона), но ще бъде доста под най-високата стойност за всички времена от 50,5 милиона тона, постигната през стопанската 2020/21 г.

Освен това през 2033/34 г. Китай, най-големият вносител в света, се очаква да закупи 26 милиона тона царевица. Растежът на търсенето на фураж в Китай се очаква да изпревари растежа на местното производство на царевица. За да отговори на търсенето на фуражни култури, китайският внос на сорго и ечемик се очаква да нарасне значително съответно до 9,1 милиона тона и 8,6 милиона тона през стопанската 2033/34 г.

В същото време Китай ще остане водещ вносител на сорго (той ще представлява около 83% от световната търговия с този продукт). Докато вносът на царевица в Китай може да бъде ограничен от квоти, няма квоти за внос на сорго или ечемик.

Освен това Китай ще остане най-големият вносител на ечемик в света (индикаторът ще се увеличи от 8,5 милиона на 8,6 милиона тона от 2024/25 до 2033/34 г.). Това е по-малко от пиковата стойност от 12 милиона тона, постигната през финансовата 2020/21 г. Търсенето на фураж е основният двигател на вноса на ечемик през прогнозния период, но Китай също е голям вносител на пивоварен ечемик, главно за производство на бира. Делът на Китай в световния внос на ечемик, който ще бъде 28,3% през 2024/25 г., се очаква да намалее до 25,9% до 2033/34 г.

В същото време вносът на пшеница в Китай постепенно ще намалее от 10,7 милиона до 9,7 милиона тона до финансовата 2033/34 г., тъй като правителството дава приоритет на производството на хранително зърно и използва големи резерви.

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама