Към кръгова икономика: Устойчиво управление на текстилните отпадъци в България

Мариана Климентиева
Мариана Климентиева
4 Минути

Годишно в страната се изхвърлят над 100 000 тона текстилни отпадъци, а само малка част от тях се събират разделно

Годишно в България се изхвърлят над 100 000 тона текстилни отпадъци, като само около 7 000 от тях се събират разделно. Липсата на ефективна национална система за оползотворяване на текстил остава сериозен проблем, като в момента не е задължително и разчита на екологичната култура и осъзнатост на гражданите и доброволни инициативи от страна на бизнеса.  Развитието на по-структурирана и ефективна система би могло да допринесе за по-устойчиво управление на текстилните ресурси.

През февруари тази година председателството на Съвета и представителите на Европейския парламент постигнаха предварително споразумение за актуализиране на Рамковата директива за отпадъците. Целта е да се насърчи по-устойчиво управление на текстилните отпадъци. Новите правила въвеждат разширена отговорност за производителите на текстил – те ще трябва да поемат отговорност за отпадъците от своите продукти, включително събирането и третирането им. Освен това, за да се ограничи свръхпроизводството на текстилни отпадъци и вредните практики на бързата мода, се предвижда забрана за изхвърляне на текстилни продукти, преди да са достигнали края на своя жизнен цикъл.

 „Разделното събиране на текстилните отпадъци е основната стъпка към тяхното ефективно управление и устойчиво използване.

Въпреки че рециклирането е важен процес, не трябва да забравяме, че удължаването на живота на дрехите и тяхното преизползване също играят ключова роля. Всеки текстилен продукт, поставен в контейнера за събиране, подпомага намаляването на отпадъците и опазването на природните ресурси. Въпреки положителната тенденция за повишена осъзнатост сред потребителите, доброволните системи за разделно събиране в България вече се сблъскват с финансови затруднения и рискуват да спрат да функционират, ако не се осигурят стабилни и задължителни механизми за подкрепа. За да се постигнат устойчиви резултати, е необходимо да се въведат законодателни мерки възможно най-бързо, за да гарантират стабилността и разширяването на тези системи в цялата страна“, коментира Сирма Желева – мениджър „Устойчиво развитие“ в TexCycle.

Текстилната индустрия е един от основните индустриални потребители на вода и източник на замърсяване, като отпадните води от нея са повече от тези от битовите нужди на цялото човечество, се казва в един от последните доклади на Българска асоциация кръгов текстил (БАКТ).

Освен това, тя е отговорна за 20% от глобалното замърсяване на водоизточниците, за парникови емисии, съизмерими с тези на всички самолети, кораби и влакове по света, и за значително понижаване на земеделските площи. Тези проблеми водят до търсене на нови решения за стимулиране на разделното събиране и оползотворяване на текстил.

Предизвикателствата, които произлизат от замърсяването с текстил изискват бързи решения и сътрудничество между индустрията, институциите и обществото. В тази връзка на 8 април TexCycle организира събитие в своята база във Варна, на което ще бъдат представени устойчиви практики за намаляване на текстилните отпадъци и прилагане на принципите на кръговата икономика. Инициативата е част от международния проект Green-Tex, който обединява организации от девет европейски държави с цел насърчаване на устойчивото управление на текстилни ресурси.

По време на събитието ще бъдат демонстрирани ефективни методи за оползотворяване на текстил и примери за тяхното успешно прилагане. Ще бъде обърнато внимание и на предстоящите регулации в сектора и тяхното отражение върху бизнеса и индустриите в България и Европа. В специално организирана дискусия експерти, представители на институции и неправителствени организации ще споделят своя опит и виждания за бъдещето на текстилната рециклираща индустрия.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Мариана Климентиева е магистър по „Журналистика“ в Софийски университет "Климент Охридски". Кариерата ѝ започва през 2004 г. Работила е за водещи печатни и онлайн издания, сред които в."Телеграф", в."Монитор", stolica.bg, economic.bg. Специализира в ресори като земеделие, икономика и актуални новини, като се стреми винаги да поднася задълбочена и обективна информация. В Аgrozona приоритет са й теми, свързани със съвременните тенденции в земеделието, устойчиво развитие, иновации в аграрните технологии и европейски политики за селските райони.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама